Grupa Wyszehradzka apeluje do KE ws. podwójnej jakości żywności

Kraje Grupy Wyszehradzkiej zaapelują do Komisji Europejskiej o zajęcie się kwestią podwójnej jakości żywności. Przywódcy państw V4 spotkali się wczoraj w Warszawie.

 

\"rolnictwo,

 

Kwestie bezpieczeństwa żywności były tematem rozmów szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Uczestnikami spotkania byli: premier Beata Szydło, premier Słowacji Robert Fico, premier Węgier Viktor Orbán, premier Czech Bohuslav Sobotka . W rozmowach wziął udział również minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel.

Grupa Wyszehradzka przeciwna nieuczciwym praktykom rynkowym

Jak przekazała premier Beata Szydło, na spotkaniu – z inicjatywy premiera Słowacji Roberta Fico – omawiano
niezwykle istotną kwestię podwójnej jakości żywności.

– Polska popiera wszelkie działania zmierzające do eliminowania nieuczciwych praktyk rynkowych i ochrony interesów konsumentów – mówiła szefowa rządu. Jednocześnie podkreśliła, że jakość polskiej żywności utrzymana jest na wysokim poziomie, o czym świadczą wyniki wielu kontroli przeprowadzonych przez Biuro Żywności i Weterynarii Komisji Europejskiej. Polska żywność jest coraz bardziej ceniona i chętnie kupowana przez konsumentów z innych państw członkowskich UE oraz zdobywa rynki w państwach trzecich.

– Dostrzegamy poważny problem, który pojawia się z jakością żywności sprzedawanej na terenie Unii Europejskiej i nierównością traktowania poszczególnych rynków. W związku z tym podjęliśmy decyzję o tym, żeby powołać zespół roboczy, który będzie się tym zajmował. Podjęliśmy decyzję, że w poniedziałek na spotkaniu ministrów rolnictwa nasi ministrowie ten temat będą podejmowali – podkreśliła premier Beata Szydło.

Poinformowała, że występujemy z apelem do Komisji Europejskiej, aby przestrzegała rezolucji Parlamentu Europejskiego, które były podjęte w tej sprawie. Państwa V4 apelują o to, by ten temat był niezwykle wnikliwie i uważnie traktowany przez Komisję Europejską. Beata Szydło powiedziała, że z szefami rządów Grupy Wyszehradzkiej umówili się na ścisłą współpracę w tej sferze.

–  Polska popiera wszelkie działania zmierzające do eliminowania nieuczciwych praktyk rynkowych i ochrony interesów konsumentów – podkreśliła szefowa rządu.

Redakcja AgroNews, fot. KPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here