Grypa ptaków dotarła do kolejnego województwa

Grypa ptaków pojawiła się w kolejnym województwie. Na fermie w Rościnie (gm. Myślibórz, woj. zachodniopomorskie), gdzie potwierdzono wirus H5N8 zagazowano 22,6 tys. indyków.

indyki, Grypa ptaków, ptasia grypa, H5N8, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz,

22,6 tys. indyków zagazowano

Na fermie indyków zlokalizowanej w miejscowości Rościn (gm. Myślibórz, woj. zachodniopomorskie) potwierdzono ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

Jest to pierwszy przypadek zakażenia w gospodarstwie komercyjnym w tym województwie. Służby weterynaryjne podają, że na fermie znajdowało się 22,6 tys. sztuk ptaków.

Grypa ptaków w trzech województwach

Zachodniopomorskie to już trzecie województwo, w którym wykryto HPAI, od momentu potwierdzenia pierwszego ogniska w Polsce, na Lubelszczyźnie, w dniu 31 grudnia 2019 roku.

– Przypominamy, że w ciągu kilku dni sytuacja epizootyczna w tym regionie kraju gwałtownie się pogarszała. Liczba ognisk wzrosła do ośmiu. Do większości zakażeń doszło na fermach indyków w strefie zapowietrzonej ustanowionej wokół ogniska pierwotnego w powiecie lubartowskim na Lubelszczyźnie. Wykryto także przypadki zachorowań u ptaków w tak zwanym chowie przyzagrodowym  w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim. Problemy z HPAI dotknęły także producentów z Wielkopolski – wirus został potwierdzony na fermie towarowych kur niosek w miejscowości Topola Osiedle w powiecie ostrowskim – wymienia Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

KIPDiP: to olbrzymie zagrożenie dla polskiego drobiarstwa

W Polsce od 31 grudnia 2019 roku do dnia 10 stycznia roku 2020 wykryto dziesięć przypadków zachorowań na wysoce zjadliwy wirus grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób (w tym dwa przypadki w produkcji drobnotowarowej).

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here