Hiszpanie pokochali polską żywność. Eksport rośnie w zawrotnym tempie

Żegnając kryzys gospodarczy, Hiszpania wita… żywność z Polski! Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w I półroczu 2016 r. wartość eksportu produktów rolno-spożywczych do Hiszpanii wzrosła aż o 27 proc. r/r . To najlepszy wynik od lat.

 

\"rolnictwo,

 

Według ekspertów Banku Zachodniego WBK, przy wykorzystaniu poprawiającej się koniunktury na Półwyspie Iberyjskim oraz przy odpowiedniej promocji naszej żywności, Hiszpania ma szansę wejść do czołówki najważniejszych odbiorców polskiej produkcji rolno-spożywczej.

Według danych GUS, w I półroczu br. wartość całego polskiego eksportu do Hiszpanii osiągnęła wartość prawie 2,7 mld EUR, notując wzrost o 11 proc. r/r. Na ten wynik w dużej mierze zapracowała właśnie branża spożywcza, która sprzedała w  Hiszpanii towary o wartości 27 proc. większej niż rok temu. W naszym eksporcie żywności do Hiszpanii prym wiedzie wołowina, w większych ilościach wysyłamy także drób, mięso z indyka, wyroby piekarnicze i cukiernicze oraz zboża.

 

\"\"

 

 

Jest dobrze…
Już we wcześniejszych latach wzrosty eksportu polskiej żywności do ojczyzny paelli i gazpacho miały dwucyfrową dynamikę, z jedyną drobną przerwą w I półroczu 2015 r., kiedy zanotowano wzrost jednocyfrowy (o 6,8 proc. r/r.). Jednocześnie jednak Hiszpania nadal ma ogromny potencjał, aby umocnić swoją pozycję na liście naszych odbiorców, bo zgodnie z informacjami Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na razie jest na 8. miejscu. Eksperci Banku Zachodniego WBK są przekonani, że w porównaniu do potencjalnych możliwości jest to pozycja stanowczo zbyt niska. Hiszpania to 5. najludniejszy kraj Unii Europejskiej, a obecnie także jedna z jej największych i najszybciej rozwijających się gospodarek.

– Polska żywność z powodzeniem radzi sobie na największych europejskich rynkach i to nie tylko tych sąsiadujących z naszym krajem. Bardzo dużo sprzedajemy np. do Francji czy Włoch, mimo że kraje te są znaczącymi producentami żywności i same dużo eksportują. Polskim firmom udaje się wypracować na obu tych kierunkach sporą nadwyżkę handlową: 315 mln EUR w wymianie handlowej z Włochami i 304 mln EUR w wymianie z Francją . Wydaje się więc, że ujemny bilans z Hiszpanią, wynoszący po I półroczu br. aż 196 mln EUR, też możemy zmienić. Potrzebna jest tylko dobra strategia, jak wykorzystać sprzyjające okoliczności – wskazuje Olga Pietkiewicz z Banku Zachodniego WBK, szefowa International Desk, jednostki odpowiedzialnej za udzielanie bankowego wsparcia organizacyjnego i informacyjnego dla polskich eksporterów na rynkach zagranicznych.

…a może być jeszcze (dużo) lepiej
Analitycy Banku Zachodniego WBK zwracają uwagę, że polskiemu eksportowi na Półwysep Iberyjski, także spożywczemu, sprzyja sytuacja makroekonomiczna w Hiszpanii. Kraj ten, otrząsnął się po kryzysie i obecnie znajduje się w czołówce Wspólnoty pod względem dynamiki wzrostu PKB, które ma urosnąć do końca roku o 2,8 proc., a w 2017 r. o 2,3 proc.

– Popyt konsumpcyjny to warunek konieczny, żeby polskie produkty żywnościowe sprzedawały się w Hiszpanii. Ale niestety, nie jest to warunek wystarczający. Producenci żywności muszą podjąć wysiłek promocyjny, aby przekonać Hiszpanów do odkrycia polskich towarów i marek. Dodatkowo, aby mogły się one znaleźć na sklepowych półkach, potrzebne są kontakty z dystrybutorami i importerami. Stąd niezbędna obecność naszych przedsiębiorców na wydarzeniach biznesowych czy targach. Bank Zachodni również takie wydarzenia organizuje. Pod koniec listopada zabieramy grupę polskich producentów żywności, aby spotkali się z przedstawicielami hiszpańskich sieci handlowych i przekonali ich do swojej oferty – mówi Olga Pietkiewicz.

Nie tylko mięso i pieczywo
Poza mięsem i pieczywem, którym już udało się zaistnieć na hiszpańskim rynku, nadal istnieje wiele nisz, które mogłyby zapełnić właśnie polskie produkty.

– Myślę, że w Hiszpanii spore szanse na sukces mają słodycze i wyroby cukiernicze, przetwory owocowo-warzywne oraz  żywność ekologiczna – mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego Banku Zachodniego WBK.

Rykaczewski wyjaśnia, że lokalna produkcja niektórych artykułów nie zawsze nadąża za rosnącym zainteresowaniem konsumentów. Jest to wynik zmian preferencji zakupowych Hiszpanów.

Komentarz Marcina Luzińskiego, ekonomisty Banku Zachodniego WBK:
"Hiszpańska gospodarka od kilku kwartałów rozwija się w dobrym tempie ok. 3 oroc. r/r, napędzana przede wszystkim popytem wewnętrznym, w tym konsumpcją, której sprzyja poprawa na rynku pracy. Zatrudnienie rośnie w szybkim tempie, odbijają też płace, choć bezrobocie wciąż jest bardzo wysokie. Hiszpanie wprowadzili szereg reform strukturalnych dotyczących m.in. rynku pracy i rynków produktów i wygląda na to, że mają one silne i pozytywne przełożenie na tempo wzrostu. Sądzę, że ich dodatni wpływ na wzrost będzie widoczny przez długi czas. Polska gospodarka także korzysta na ożywieniu w Hiszpanii: w I półroczu 2016 r. polski eksport do tego kraju rósł w tempie 11 proc. r/r. Sądzę, że dwucyfrowe stopy wzrostu będziemy mogli zobaczyć także w kolejnych kwartałach. Moim zdaniem podobne tempo wzrostu zobaczymy także w 2017 r., co będzie sprzyjało popytowi na polskie produkty. W ostatnich miesiącach pewien negatywny wpływ na hiszpańską gospodarkę mogła mieć niepewność związana z brakiem rządu, więc w tym kontekście ustanowienie rządu Mariano Rajoya jest pozytywnym sygnałem".

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,177FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,624ObserwującyObserwuj
5,420SubskrybującySubskrybuj

Nawet 100 tys. euro rocznie dla grup i organizacji producentów

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE