Hity wiejskiej turystyki. Czas na promocję odpoczynku na wsi

Biesiadna polana, mini zoo, stodoła babci Julci czy wiejskie spa – to tylko niektóre z atrakcji czekających na turystów odwiedzających gospodarstwa agroturystyczne wpisane na listę Hitów Turystyki Wiejskiej.

 

\"rolnictwo,
Od prawej stoją: minister rolnictwa Marek Sawicki, wiceminister sportu i turystyki Tomasz Jędrzejczak, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke oraz prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Wiesław Czerwiec.

Wczoraj w ministerstwie rolnictwa odbyła się inauguracja trzech programów promujących odpoczynek w polskich gospodarstwach agroturystycznych: Odpoczywaj na Wsi, Naturalnie i Hity Turystyki Wiejskiej.

W konferencji poświęconej turystyce wiejskiej wzięli udział: minister rolnictwa Marek Sawicki, wiceminister sportu i turystyki Tomasz Jędrzejczak, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke oraz prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Wiesław Czerwiec.

– Warto skorzystać z oferty, którą przedstawiają gospodarstwa agroturystyczne – zachęcał minister rolnictwa Marek Sawicki zwracając uwagę, że to nie tylko wysoki standard usług, wspaniałe jedzenie i przepiękna przyroda, ale także powrót do korzeni.

Jak zauważył wiceminister sportu i turystyki Tomasz Jędrzejczak ludzie coraz chętniej wybierają odpoczynek krótki, kilkudniowy. Dzięki temu agroturystyka ma coraz większy potencjał rozwojowy. Poza tym turystyka wiejska staje się bardziej popularna dzięki dodatkowym atrakcjom, takim jak dojenie krów, wyrabianie masła czy koszenie trawy.

– Turystyka wiejska łączy to, co najlepsze: polską gościnność i dziewiczą przyrodę oraz dobre jedzenie – dodał wiceminister. I zazanczył, że dobra infrastruktura drogowa w Polsce powoduje, że w ciągu krótkiego czasu każdy „mieszczuch” może znaleźć się na wsi, na łonie przyrody.

Aby umożliwić szybkie znalezienie oferty agroturystycznej, uwzględniającej wszystkie potrzeby i oczekiwania turysty powstał Narodowy Portal Turystyczny http://www.polska.travel/pl/ . Można tam znaleźć gospodarstwa oferujące noclegi w całej Polsce, m.in. te wpisane na listę Hitów Turystyki Wiejskiej. Gospodarstwa zgłaszane są przez stowarzyszenia współpracujące z Polską Organizacją Turystyczną. 

Rafał Szmytke, prezes POT zaznaczył, że na początku maja podpisano porozumienie z resortem rolnictwa. Pozwoli ono na skonsolidowanie działań promocyjnych w agroturystyce. Wypoczynek na wsi będzie promowany  na imprezach plenerowych, targach i w internecie.

Z kolei szef Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej Wiesław Czerwiec zwrócił uwagę, że obiekty turystyczne na wsi zostały podzielone na dwie kategorie: wypoczynek na wsi  oraz wypoczynek u rolnika (znak określający gospodarstwo jako typowo rolnicze). Systemowi kategoryzacji poddało się już 250 gospodarstw wiejskich, z czego najwięcej z Małopolski.

Działalność agroturystyczną prowadzi ponad 8 tysięcy gospodarstw rolnych, w których jest 84,5 tysięcy miejsc noclegowych. Najczęściej odwiedzane regiony to Karpaty i Pojezierze Mazurskie. Prawie 40 proc. funkcjonujących gospodarstw agroturystycznych w Polsce znajduje się w województwach: małopolskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Najmniej kwater agroturystycznych znajduje się w województwach łódzkim, opolskim i lubuskim.

W ciągu 2014 r. z noclegów w pokojach gościnnych i kwaterach agroturystycznych skorzystało 612,5 tys. turystów, wśród których 7 proc. stanowili turyści zagraniczni, głównie z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here