IERIGŻ prognozuje średni plon buraka cukrowego. “Konieczny będzie duży eksport cukru”

Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej przewiduje, że średni plon korzeni buraka cukrowego wyniesie ok.  60 t/ha, a technologiczny plon cukru ok. 9 t/ha. Produkcja cukru będzie większa od krajowego zużycia, więc konieczny będzie duży eksport.

plon buraka cukrowego, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, IERiGŻ, Piotr Szajner, buraki cukrowe, kampania cukrownicza

– We wrześniu br. rozpoczęto kampanię cukrowniczą 2019/2020. Powierzchnia uprawy buraków cukrowych wynosi ok. 240 tys. ha i jest nieznacznie większa jak przed rokiem. Warunki pogodowe w okresie wegetacji były zmienne, ale na ogół niekorzystne – informuje w najnowszym Raporcie rolnym Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.

IERiGŻ oszacował, że średni plon korzeni wyniesie ok. 60 t/ha, a technologiczny plon cukru ok. 9 t/ha.

– W związku z tym produkcja cukru wyniesie ok. 2150 tys. t. Produkcja będzie większa od krajowego zużycia (ok. 1800 tys. t) i konieczny będzie duży eksport – wyjaśnia Piotr Szajner z IERiGŻ.

Ceny cukru na rynku krajowym zaczęły wykazywać tendencję wzrostową. W lipcu 2019 r. średnia cena zbytu cukru w workach wyniosła 1,68 zł/kg i była o 0,8 proc. wyższa niż w czerwcu br. oraz o 2,4 proc. niższa niż przed rokiem. W okresie styczeń-lipiec br. ceny te wzrosły o 7 proc. – wylicza Instytut.

Szajner podkreśla, że wzrost cen jest niekorzystny dla konsumentów, w tym dla przedsiębiorstw wtórnego przetwórstwa żywności, gdyż będzie skutkował wyższymi kosztami przetwórstwa, ale pozytywnie wpłynie na sytuację ekonomiczno-finansową przemysłu cukrowniczego w 2019 r.

Redakcja AgroNews, na podst. IERiGŻ, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here