IERiGŻ: żywność podrożeje o 4-5%

Znów nie najlepsze wieści. IERiGŻ ogłosił wczoraj, że żywność w 2011 roku podrożeje nawet o 4-5%. Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski, uważa, że podwyżek należy się spodziewać w pierwszej połowie roku.

– Zwyżki cen żywności wynikają głównie ze słabszych zbiorów w 2010 roku. Dotyczy to gorszych niż w rok wcześniej zbiorów zbóż, a także słabych zbiorów owoców i warzw – mówi Kowalski. I dodaje, że w drugiej połowie roku ceny produktów roślinnych powinny spadać, będzie natomiast drożało mięso.

Winne kataklizmy
Deszcze, powodzie, a także niskie temperatury, które nawiedziły Polskę w 2010 roku, spowodowały dużo mniejsze plony. Wg GUS ubiegłoroczne zbiory zbóż były o 8,5% niższe niż w 2009 roku, owoców o 20,5%, a warzyw o 13%. To z kolei owocuje wzrostem cen. Jak podaje GUS, w porównaniu z 2009 rokiem, w 2010 odnotowano wzrost cen większości produktów rolnych, np. pszenica zdrożała o prawie 54%, żyto o prawie 60%, a ziemniaki jadalne o prawie 47%.

Chleb i wieprzowina jeszcze droższe
Stanisław Butka, prezes Stowarzyszenia Rzemieślników Piekarstwa RP zapowiada, że zmuszony będzie podnieść ceny chleba o ok. 5-10%. Powodem jego decyzji jest wzrost cen mąki, prądu, transportu i paliwa. Będzie to już kolejna podwyżka cen pieczywa. Z danych GUS wynika, że ceny te w listopadzie były o prawie 10% wyższe niż przed rokiem.
Z kolei niskie ceny skupu żywca wieprzowego i mała opłacalność chowu trzody powoduje, że część rolników zmniejsza produkcję, coz kolei będzie skutkowało wzrostem cen wieprzowiny.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews www.agronews.com.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here