Ile rolnicy zapłacą za przekroczenie kwot mlecznych?

Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, w liście skierowanym do Agencji Rynku Rolnego zwrócił się z zapytaniem o podanie informacji dotyczących wysokości przekroczenia kwot mlecznych i opłat, jakie trzeba będzie z tego tytułu ponieść.

 

\"rolnictwo,

W odpowiedzi Prezes ARR, Radosław Szatkowski poinformował, że dokładne dane znane będą dopiero po zamknięciu bieżącego roku kwotowego. Wysokość kar zależeć będzie od niewykorzystanych i przekroczonych limitów indywidualnych, a także transakcje, które będą zatwierdzone przez ARR do końca roku oraz decyzje o rozdziale krajowej rezerwy. Te ostatnie zostaną wydane najprawdopodobniej w grudniu.

Jak poinformował prezes Szatkowski, prognozowane kary za przekroczenie kwot mlecznych mogą wynieść:

  • 40 – 50 groszy za kg przekroczenia, przy przekroczeniu kwoty krajowej o 4 proc. przez 62 tys. dostawców przekraczających limity,
  • 50 – 60 groszy za kg przekroczenia przy przekroczeniu kwoty krajowej o ok. 6 proc. przez 66 tys. dostawców przekraczających limity,
  • 60 – 70 groszy za kg przekroczenia przy przekroczeniu kwoty krajowej o ok. 8 proc. przez ok. 70 tys. dostawców przekraczających limity.

Za dużo mleka
Z tytułu nadprodukcji mleka w bieżącym roku kwotowym 2014/2015 (kwiecień 2014 r. – marzec 2015 r.), prognozowane jest najwyższe od początku funkcjonowania systemu kwot mlecznych w Polsce (od 1 maja 2004 r.) przekroczenie kwoty krajowej dostaw i wynikające z tego przekroczenia opłaty za nadprodukcję należne od producentów.

Według danych Agencji Rynku Rolnego w okresie od kwietnia do sierpnia 2014 r. skup mleka wyniósł ok. 4,59 mld kg mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu i był wyższy o 6,9% względem analogicznego okresu roku 2013/2014.

Czytaj także:

Będzie łatwiej dysponować indywidualną kwotą mleczną? PSL złożył projekt ustawy
Korzystne zmiany dla rolników ekologicznych. Przybędzie takich gospodarstw w Polsce?

ARR prognozuje, że w sytuacji, gdy dynamika skupu mleka utrzyma się na dotychczasowym poziomie, wysokość przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej dostaw może wynieść ponad 8 %, co skutkować będzie koniecznością uiszczenia opłaty wyrównawczej w wysokości znacząco wyższej niż opłata należna za rok kwotowy 2013/2014.

Jak działa system?
System kwot mlecznych został wprowadzony w 1980 roku w celu rozwiązania problemów nadwyżek produkcji mleka. Każde z państw członkowskich ma przypisaną określoną ilość mleka, jaką może wyprodukować. Każde państwo posiada dwie kwoty – jedną na dostawy do mleczarni (97,6 proc. w skali całej UE), a drugą dla sprzedaży bezpośredniej na poziomie gospodarstwa (2,4 proc.). Te ilości są rozdzielane między producentów (kwoty indywidualne) w każdym państwie członkowskim. I to właśnie producenci są zobowiązani do płacenia kary proporcjonalnie do ich wkładu.

System kwot mlecznych zostanie zniesiony z dniem 1 kwietnia 2015.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. freeimages.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here