IUNG: susza ustępuje

W związku z opadami w ostatniej dekadzie września susza ulegała zmniejszeniu – wynika z raportu Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Jednak deficyt wody nadal zagraża uprawom rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

susza, IUNG, szacowanie strat suszowych w gospodarstwach,

– W wyniku znacznego ochłodzenia jak i ze względu na występujące w całym kraju opady atmosferyczne w ostatniej dekadzie września, wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego wzrosły aż o 49 mm w stosunku do poprzedniego okresu – podał IUNG w komunikacie.

Mimo to IUNG stwierdził, że w najnowszym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2018 roku susza rolnicza występowała na obszarze Polski.

Największy deficyt wody występował na Pojezierzu Wielkopolskim, w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego oraz na Nizinie Śląskiej.

Susza zagraża burakom i rzepakowi

Według IUNG, susza rolnicza zagraża obecnie uprawom rzepaku i rzepiku oraz buraka cukrowego.

Deficyt wody w rzepaku wystąpił aż w dziewięciu województwach w 412 gminach na powierzchni 6,24 proc. gruntów ornych. Bardzo duże zagrożenie suszą występowało również w burakach cukrowych. Notowano ją także w dziewięciu województwach w 386 gminach.

Występujące warunki pogodowe w kolejnym już monitorowanym okresie powodowały w zachodniej części Polski w dalszym ciągu duży deficyt wody dla roślin, czego wynikiem jest występowanie suszy wśród monitorowanych upraw.

– W tym okresie sześciodekadowym w stosunku do poprzedniego okresu liczba gmin ogarniętych suszą uległa zmniejszeniu z 1700 do 412. Natomiast powierzchnia z suszą uległa zmniejszeniu o 51,97 punktów procentowych – wyjaśnia dyrektor IUNG prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek.

Niemniej niedobory wody spowodują obniżenie plonów w gminie przynajmniej o 20 proc. w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych

oprac. Kamila Szałaj, na podst. IUNG, fot. Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × dwa =

Advertisement

Zapisz się i Zaprenumeruj nasz Newsletter

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,901ObserwującyObserwuj
7,170SubskrybującySubskrybuj

e-petrol.pl: paliwa znów najdroższe w historii

Tydzień temu ceny paliw w na polskich stacjach benzynowych mogły wywołać konsternację u wielu kierowców. Z analizy detalicznych cen paliw w Polsce przeprowadzonej przez...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE