IUNG: suszy jeszcze nie ma, ale zwiększa się deficyt wody

Zwiększa się deficyt wody dla roślin uprawnych, ale zagrożenia suszą jeszcze nie ma – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

\"rolnictwo,

W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2017 roku, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne – podał IUNG.

Zwiększa się deficyt wody dla roślin uprawnych

Z danych Instytutu wynika, że ostatnio występujące warunki pogodowe wpłynęły na znaczne obniżenie wartości KBW. Obecnie występuje coraz większy deficyt wody dla roślin uprawnych.

Zapas wody (zwłaszcza z kwietnia) nie powoduje, że występujące niedobory wody są zbyt duże. Obecnie notowane wartości KBW nie przekraczają wartości krytycznych co oznacza, że aktualnie nie ma zagrożenia suszą rolniczą w Polsce – czytamy w komunikacie IUNG.

IUNG monitoruje stan suszy rolniczej dla zbóż ozimych i jarych, rzepaku i rzepiku, buraka cukrowego, krzewów i drzew owocowych oraz truskawek.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here