IUNG: zasięg suszy coraz większy

Susza rolnicza występuje w dziesięciu województwach i w stosunku do poprzedniego okresu monitorowania pogłebia się. Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż ozimych, jarych, truskawek i krzewów owocowych – wynika z najnowszego raportu o stanie suszy przygotowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

 

\"rolnictwo,

 

W drugim okresie raportowania tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca 2016 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne – czytamy w raporcie.

IUNG stwierdził suszę w uprawach zbóż ozimych i jarych, truskawek i krzewów owocowych w dziesięciu województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim,    łódzkim, mazowieckim, dolnośląskim, podlaskim i opolskim..

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych. Odnotowano ją w dziesięciu województwach Polski w 472 gminach. Najgorzej jest w województwie pomorskim. Tam aż 97 gminy zmagają się z poważnymi niedoborami wody.

Susza występuje także wśród upraw zbóż ozimych. Aż 279 gmin odczuwa poważne skutki niedoboru wody. Najbardziej dają się one we znaki rolnikom z województwa kujawsko-pomorskiego.

Susza występuje również w uprawach krzewów owocowych. Odnotowano ją w 247 gminach kraju. Najgorsza sytuacja jest na Kujawach i Pomorzu, gdzie zagrożone są 74 gminy.

Ze skutkami suszy walczą także producenci truskawek. IUNG stwierdził suszę w tej uprawie w 182 gminach Polski, z czego 56 leży w województwie kujawsko-pomorskim.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here