IUNG: zmniejsza się zasięg suszy

Susza rolnicza występuje w ośmiu województwach i w stosunku do poprzedniego okresu monitorowania zmniejszyła się. Najbardziej zagrożone są uprawy zbóż ozimych, jarych, roślin strączkowych i krzewów owocowych – wynika z najnowszego raportu o stanie suszy przygotowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.

 

\"rolnictwo,
 

W trzecim okresie raportowania tj. od 21 kwietnia do 20 czerwca 2016 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Wartości Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, są na większości obszarów Polski ujemne – czytamy w raporcie.

IUNG stwierdził suszę w uprawach zbóż ozimych i jarych, roślin strączkowych i krzewów owocowych w ośmiu województwach: pomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, lubuskim,  łódzkim, mazowieckim i dolnośląskim.

Zagrożenie suszą występuje w 248 gminach (10,01 proc. gmin Polski), na powierzchni 2,09 proc.

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych. Odnotowano ją w ośmiu województwach Polski w 248 gminach. Najgorzej jest w województwie wielkopolskim. Tam aż 69 gmin zmaga się z poważnymi niedoborami wody.

Susza występuje także wśród upraw zbóż ozimych. Aż 104 gminy odczuwają poważne skutki niedoboru wody. Najbardziej dają się one we znaki rolnikom z województwa wielkopolskiego.

Susza występuje również w uprawach krzewów owocowych. Odnotowano ją w 20 gminach kraju. Najgorsza sytuacja jest w Wielkopolsce, gdzie zagrożonych jest 12 gmin.

Ze skutkami suszy walczą także producenci roślin strączkowych. IUNG stwierdził suszę w tych uprawach w 64 gminach Polski, z czego 29 leży w województwie wielkopolskim.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here