Jak odchwaszczać warzywa?

Uprawa niektórych gatunków warzyw na dużych powierzchniach bez użycia herbicydów jest praktycznie niemożliwa. Decydują o tym czynniki ekonomiczne.

Na odchwaszczenia 1 ha marchwi czy cebuli bez użycia herbicydów potrzeba od 500 do 1000 rbh. Przyjmując, że godzina pracy przy takiej czynności kosztuje tylko 10 PLN, daje to już sumę 5000-10000 PLN na 1 ha uprawy.

 

 

\"\"

 

Koszty chemicznego zwalczania chwastów są kilka, a nawet kilkanaście razy mniejsze. Wymienione wcześniej cebula i marchew należą do najbardziej wrażliwych na zachwaszczenie gatunków warzyw uprawianych w Polsce na dużą skalę. Podobnego zaangażowania sił i środków na odchwaszczanie potrzebują też pietruszka, por uprawiany z siewu czy koper. Nieco mniej

 

Czytaj także:
Problemy w uprawie cebuli w Polsce

Hity importowe wśród niemieckich warzyw

Najmniej wrażliwe na zachwaszczenie są, uprawiane z rozsady, warzywa kapustne i pomidory. Generalnie można stwierdzić, że najwięcej uwagi przy odchwaszczaniu należy poświęcić roślinom uprawianym z siewu nasion wprost na miejsce stałe, o długim okresie kiełkowania i wschodów, mającym drobne nasiona, z których wyrastają małe siewki. Rosną one wolno pozostawiając przez długi okres czasu niezakrytą powierzchnię, na której mogą się rozrastać chwasty.

Takie uprawy wymagają więc zwykle kilkukrotnego stosowania herbicydów, aby utrzymać je w stanie wolnym od chwastów lub z niewielkim zachwaszczeniem przez cały okres wegetacji. Metoda chemiczna nie jest jednak jedynym stosowanym sposobem walki z chwastami w towarowej produkcji warzyw. Rolnicy i ogrodnicy stosując odpowiednie zmianowanie, nawożenie organiczne, uprawki mechaniczne, czy regularne koszenie miedz, rowów i nieużytków w pobliżu plantacji zmniejszają liczebność chwastów na polach uprawnych.

Dzięki takiej integracji metod ograniczania zachwaszczenia możliwe jest zmniejszenie zużycia herbicydów. Stosując chwastobójcze środki chemiczne należy pamiętać o kilku fundamentalnych zasadach. Herbicyd musi być dobrany do gatunku, a czasami nawet odmiany rośliny uprawnej oraz gatunków chwastów dominujących na polu.

Preparat taki trzeba zastosować w odpowiedniej fazie rozwojowej warzyw i chwastów. Również dawka środka musi być dobrana do zaawansowania roślin we wzroście, zarówno uprawnych jak i chwastów, oraz do właściwości gleby. Chcąc skutecznie stosować herbicydy należy też uwzględnić przebieg pogody, długość działania środka i terminy pojawiania się poszczególnych gatunków chwastów.

Jako że marchew i cebula należą do trzech, oprócz kapusty, najważniejszych gospodarczo gatunków warzyw gruntowych uprawianych w Polsce, a jednocześnie, jak wcześniej wspomniano, wymagają bardzo starannej ochrony przed chwastami, należy ją przedstawić nieco szerzej.
 

 

Czytaj dalej

 

Źródło: Gazeta Interaktywna Agro News 07
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here