Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w krajach UE?

 

Zwyczaje kuchenne

Potrawy świąteczne w państwach Europy Środkowo-Wschodniej są w większości bardzo podobne. W Czechach na wigilijnym stole nie może zabraknąć zupy rybnej oraz smażonego karpia z sałatką ziemniaczaną. Na Litwie i w Polsce najważniejszym zwyczajem jest natomiast łamanie się opłatkiem, który jest nieznany w innych regionach Europy.

W Bułgarii na wigilijnym stole musi znaleźć się suszona papryka nadziewana ryżem lub serem, kutia oraz kompot z suszonych owoców. Bardzo ważne miejsce na stole zajmuje też kołacz, w którym gospodyni zapieka monetę. Według tradycji ten, kto ją znajdzie będzie w następnym roku bogaty.

W przeciwieństwie do większości wschodnich krajów Unii, mieszkańcy starszych państw członkowskich nie poszczą w święta Bożego Narodzenia. Na stole belgijskim znaleźć można zarówno ostrygi, homary, jak i indyka. Głównym daniem jest zaś dziczyzna w sosie śliwkowym. W Danii nie może zabraknąć pieczonej kaczki lub gęsi faszerowanej suszonymi śliwkami. Francja zaś godzi te wszystkie tradycje i odpowiednio w Alzacji popularna jest pieczona gęś, w Burgundii – indyk, a w Paryżu – ostrygi.

Czas świąteczny

Również okres świąteczny jest różnie postrzegany w całej Unii. Zgodnie z tradycją święta Bożego Narodzenia zaczynają się w Bułgarii już 20 grudnia i trwają aż sześć dni. Wtedy to – w dniu Świętego Ignacego – kupuje się zazwyczaj choinkę. Ubiera się ją jednak – podobnie jak w Polsce – dopiero w Wigilię 24 grudnia. Za to w Hiszpanii okres świąt zaczyna się 22 grudnia wielką bożonarodzeniową loterią.

W Grecji natomiast wcale nie obchodzi się Wigilii, a jeśli już, to o bardzo późnej porze. Również w Holandii święta obchodzone są tylko 25 i 26 grudnia. Belgowie natomiast, oprócz Wigilii, świętują dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia), a 26 grudnia jest już dla nich normalnym dniem pracy. U Czechów okres Bożego Narodzenia kończy się dopiero świętem Trzech Króli.

Wielokulturowe święta

W państwach UE mieszkają wyznawcy różnych wyznań i religii. Na przykład na Łotwie, liczącej niecałe dwa miliony mieszkańców, żyją zarówno luteranie, prawosławni, katolicy, jak i ateiści.

Wiele rodzin obchodzi więc święta dwukrotnie – w obrządku luterańskim i prawosławnym – obchodzonym dwa tygodnie później. Pomimo tego zarówno Luteranie, jak i katolicy Wigilię obchodzą 24 grudnia, a Boże Narodzenie w dniach 25 – 26 grudnia. Prawosławni obchodzą Wigilię 24 grudnia, a Boże Narodzenie dwa tygodnie później, w drugim tygodniu stycznia.

Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie, jednak jest to w Europie czas wolny dla wszystkich, również dla wyznawców innych religii. Muzułmanie – których mieszka w UE ok. 44 mln – poświęcają te dni dla rodziny, zaś ich część obchodzi wtedy „urodziny proroka Jezusa”, który jest jednym z 24 proroków biblijnych uznawanych przez Koran.

Pomimo wszystko razem

Pewne zwyczaje pozostają dla całej Europy wspólne. Jednym z nich jest śpiewanie kolęd. To Austriakom zawdzięczamy jedną z najbardziej znanych „Cicha noc, święta noc” (Stille Nacht, Heilige Nacht), która powstała w małej wiosce Oberndorf koło Salzburga w 1818 r.

Zwyczaj wprowadzania do domów bożonarodzeniowego drzewka rozpowszechnił się natomiast w Niemczech w XVIII w. i dopiero w XIX przeszedł na pozostałe kraje europejskie.

Magdalena Świderska | EurActiv.pl

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Chciał kupić koparkę – stracił ponad 100 tysięcy złotych

52-letni mieszkaniec Ostrołęki zainteresował się internetowym ogłoszeniem dotyczącym sprzedaży koparki, która miała znajdować się we Francji. Jednak warunkiem zakupu było wpłacenie całej kwoty za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics