Jak założyć ekologiczną uprawę warzyw

Ekologiczna uprawa warzyw to nie tylko uprawa bez stosowania chemii, ale także sposób życia – uprawiając warzywa wiemy, co jemy. Prowadząc taką uprawę, można również zaobserwować po pewnym czasie małe ilości szkodników i chorób.

Ekologiczna uprawa warzyw
Ekologiczna uprawa warzyw

Ekologia taka wymaga jednak zastosowania kilku zasad. Ważne jest, aby stosować naturalne nawozy organiczne – obornik, kompost, nawozy zielone czyli poplony, które przekopane z glebą wzbogacają ziemię w próchnicę i azot. Ponadto, stosujemy tylko naturalne środki do zwalczania chorób i szkodników występujących w warzywach.

Należy również przestrzegać prawidłowego płodozmianu, który możemy określić według następujących zasad:

  • następstwo roślin według zapotrzebowania na składniki pokarmowe w kolejności uprawy (o dużych wymaganiach, średnich i małych w kolejnych latach),
  • następstwo roślin w zależności od głębokości korzenia, płytko korzeniące się, średnio i głęboko korzeniące się,
  • nie należy uprawiać po sobie roślin z tej samej rodziny ze względu na występowanie chorób i szkodników oraz chwastów, na przykład pomidorów po ziemniakach,
  • uprawiać naprzemiennie rośliny o dużych i małych wymaganiach wodnych,
  • uprawiać poplony z roślin motylkowych z wykorzystaniem do nawożenia gleby.

Uprawa ogródka warzywnego

Warzywnik można podzielić na cztery części: na jednej części zależnie od potrzeb uprawiamy warzywa wieloletnie, takie jak: rabarbar, siedmiolatkę, szczypior, szczaw i zioła wieloletnie (lubczyk, estragon czy oregano). Resztę powierzchni dzielimy na trzy części i dla każdej planujemy uprawy: jesienią pierwszego roku nawozimy grządki obornikiem i uprawiamy tu warzywa silnie wyjaławiające glebę: kapustę białą i czerwoną, włoską, kalafior, brukselkę, pomidory, ogórki i seler korzeniowy. Drugiego roku przeznaczamy grządki pod uprawę takich warzyw, jak szpinak, cebula, por, marchew, sałaty, buraki korzeniowe, jarmuż, kalarepa i pietruszka korzeniowa. Trzeciego roku obsadzamy grządki warzywami słabo wyjaławiającymi glebę, takimi jak groch, fasola, bób, pietruszka naciowa, rzodkiewka, rzodkiew biała i czarna.

Jesienią każdego roku nawozimy obornikiem jedynie część naszego ogrodu. Nie zawsze mamy dostęp do świeżego obornika, ale możemy zastosować obornik granulowany. Mamy do wyboru obornik koński, bydlęcy, stosujemy go w ilości około 100 – 200 gramów na metr kwadratowy. Taki obornik możemy też wykorzystać do zasilenia roślin podczas wegetacji, wystarczy zalać granulki wodą, odstawić na dwa tygodnie i podlać po rozcieńczeniu z wodą. Innym, często wykorzystywanym nawozem organicznym jest kompost, który poprawia żyzność gleby. Do jego produkcji możemy użyć między innymi resztek roślinnych, liści drzew, odpadów kuchennych, kory, trocin, następnie, który dojrzały należy wymieszać z glebą.

W ogródku ekologicznym nie stosujemy chemii do zwalczania chorób i szkodników

Wykorzystujemy środki naturalne, sporządzamy wywary lub tak zwane gnojówki ze skrzypu, który uchodzi za uporczywy chwast, a przerobiony działa przeciw chorobom grzybowym. Można również użyć gnojówki z pokrzywy lub mieszanki ziół, takich jak pokrzywa, mięta, piołun, skrzyp i krwawnik.

Rośliny około 1 kilograma umieszczamy w dużym pojemniku i zalewamy około 10 litrami wody – odstawiamy na dwa tygodnie i mieszamy codziennie, następnie używamy do opryskiwania roślin przeciwko mszycom i przędziorkom. Po rozcieńczeniu z wodą, taka gnojówka jest też dobrym nawozem dolistnym. Rośliny podlewane nimi będą rosły mocniejsze i odporniejsze na różnego rodzaju choroby, a co za tym idzie, będą większe plony.

Przeciw zarazie ziemniaczanej na pomidorach można wykorzystać oprysk z serwatki, ale przyniesie to efekt wyłącznie przy stosowaniu zabiegu profilaktycznego, ponieważ serwatka nie pomoże zakażonym już roślinom.

Do oprysku ogórków gruntowych przeciw mączniakowi rzekomemu stosujemy oprysk z mieszanki maślanki i piwa w proporcji 1:1. Do wzmocnienia odporności ogórka i pomidora na choroby grzybowe, możemy wykorzystać dobroczynne działanie pokrzywy zwyczajnej (o dużych liściach) układając całe rośliny pokrzywy przed posadzeniem sadzonek pomidora. W tym celu należy zrobić trochę większe zagłębienie, ułożyć pokrzywy, przysypać cienką warstwą ziemi i sadzić krzaczek. Podobnie postępujemy z nasionkami ogórka. Również przy problemach z mączniakiem zaleca się mieszankę surowego mleka i wody w proporcji (1:8), co ogranicza porażenie. Można także zastosować mieszaninę wody (2 litry) z torebką proszku do pieczenia i 20 mililitrów oleju rzepakowego.

Nie należy siać koperku koło marchwi

Inne wywary czy gnojówki z roślin to: preparat z cebuli – zwalcza miodówki, skoczki, pędziorki i mszyce; preparat z wrotyczu – mrówki, pchełki, kwieciaki, roztocza truskawkowca, opuchlaka truskwawkowca, mączlika szklarniowego; preparat z czosnku – choroby grzybowe, bakteryjne, mszyce, przędziorki, wielkopąkowaca porzeczkowego czy połyśnicę marchwiankę.

Przy uprawie warzyw można także wykorzystać wzajemne oddziaływanie na siebie różnych roślin. Przykładem jest sąsiedztwo w uprawie marchwi i cebuli, ponieważ rośliny te mają na siebie dobry wpływ i zdrowo rosną. Ponadto, połyśnica marchwianka nie lubi cebuli, a śmietka cebulanka nie toleruje marchwi. Dlatego zawsze cebule i marchew siejemy naprzemiennie jeden rządek marchwi i jeden rządek cebuli. Marchew dobrze rośnie również w towarzystwie rzodkiewki. Nie należy siać koperku koło marchwi – mają na siebie negatywne działanie.

W ogródku warzywnym dobrze jest posiać aksamitkę i nasturcję, ale również uprawiać warzywa zgodnie z kalendarzem biodynamicznym, lepiej wtedy rosną i mniej chorują. Ogród prowadzony w sposób ekologiczny dostarcza żywność najwyższej jakości.

Magdalena Sowizdrzał
WODR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,941ObserwującyObserwuj
7,180SubskrybującySubskrybuj

Polsce nie grozi deficyt zbóż, ale trzeba liczyć się z wysokimi cenami

Napaść Rosji na Ukrainę i blokada czarnomorskich portów spowodowała ogromne ograniczenie możliwości eksportu zbóż tego wielkiego producenta m.in. pszenicy do innych krajów. Problemem jest także...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE