Jaka jest sytuacja na rynku zbóż?

W minionym tygodniu, notowania cen skupu zbóż paszowych (z wyjątkiem kukurydzy) nie uległy większym zmianom w stosunku do cen sprzed tygodnia. Realne ceny skupu pszenicy paszowej to poziom 440-450 PLN/t, po niższych cenach można jedynie kupić małe partie ziarna od drobnych dostawców. Ceny pszenżyta kształtują się od 330 PLN/t do 350 PLN/t (wszystkie ceny netto, loco magazyn kupującego). Ceny jęczmienia paszowego to także poziom 330-350 PLN/t. Śladowy jest skup żyta i kukurydzy.

Niektóre wytwórnie pasz zaczynają już sondować rynek kukurydzy, oferując ceny na poziomie 450-460 PLN/t za tegoroczne ziarno, które powinno zacząć pojawiać się na rynku po 15 września.

Według notowań giełdowych, w piątek 11/09 ceny pszenicy konsumpcyjnej w ofertach sprzedaży na giełdach towarowych (w zależności od lokalizacji) kształtowały się w przedziale 455-475 PLN/t (455-475 PLN/t przed tygodniem), a ceny pszenicy paszowej – 430-440 PLN/t (430-440 PLN/t). Z kolei, ceny żyta konsumpcyjnego zawierały się w przedziale 290-300 PLN/t (290-300 PLN/t), jęczmienia paszowego – 320-330 PLN/t (320-330 PLN/t), a kukurydzy – 510-530 PLN/t (560-590 PLN/t) (wszystkie ceny loco magazyn sprzedającego).

W kraju siewy rzepaku ozimego zostały praktycznie zakończone. Zapotrzebowanie na nasiona wzrosło na podstawie czego można oceniać, iż wbrew wcześniejszym deklaracjom rolnicy nie odwrócili się od produkcji rzepaku. W chwili podejmowania decyzji o uprawach, opłacalność produkcji rzepaku była wyższa niż w przypadku zbóż.

Posłowie z sejmowej komisji rolnictwa wystosowali w miniony piątek dezyderat do premiera Donalda Tuska w sprawie drastycznie niskich cen skupu zbóż. Ich zdaniem, sytuacja na tym rynku jest tragiczna, dlatego domagają się podjęcie działań, które go ustabilizują.

W opinii posłów, rolnicy sprzedając ziarno poniżej kosztów produkcji nie będą mieli pieniędzy na zasianie upraw w przyszłym roku. Jak mówili w piątek podczas posiedzenia komisji, jedną z przyczyn dramatycznej sytuacji na tym rynku jest zbyt małe wykorzystywanie zbóż na biopaliwa.

Zbiory w Polsce i na świecie są wysokie, co przekłada się na niskie ceny skupu ziarna. Ponadto w naszym kraju znacznie spadła produkcja tuczników, a zboża w dużym stopniu wykorzystywane są do karmienia tych zwierząt – tłumaczył wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Jak podkreślił wiceminister, resort rolnictwa nie ma możliwości interwencji na rynku zbóż. Może jedynie podejmować takie działania, na które zgadza się Komisja Europejska. Dlatego – jak przypomniał Ławniczak – minister rolnictwa Marek Sawicki zwrócił się do KE o uruchomienie eksportu do krajów trzecich zbóż z dopłatą, czasowe wstrzymanie importu zbóż do krajów UE, a także wcześniejsze rozpoczęcie skupu interwencyjnego (zgodnie z unijnymi przepisami skup rozpoczyna się 1 listopada). KE na razie nie podjęła decyzji w tych sprawach.

Jedną z możliwości "zdjęcia" z rynku nadwyżek zboża będzie zakupienie 150 do 200 tys. ton ziarna w ramach unijnego programu pomocy dla ludności najuboższej. Taki program ma być zatwierdzony przez KE do końca września – powiedział wiceminister.

Dodał, że resort rolnictwa podejmuje także inne działania, by pomóc rolnikom. M.in. minister wystąpił z wnioskiem do ministra gospodarki o uzupełnienie rezerw państwowych "do poziomu zapewniającego bezpieczeństwo żywnościowe Polski". Chodzi o skup zbóż na zapasy państwowe, którymi dysponuje Agencja Rezerw Materiałowych. Wiceminister nie ujawnił, ile ziarna trafiłoby do magazynów ani kiedy skup się rozpocznie.

W celu poprawy sytuacji na rynku resort chce również przeznaczyć nadwyżki ziarna na cele energetyczne. Jak zaznaczył Ławniczak ma to być zboże, które nie nadaje się na cele konsumpcyjne, np. zanieczyszczone mykotoksynami (substancjami wytwarzanymi przez grzyby). Dlatego minister wystąpił do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z zapytaniem, czy spalanie zboża można tratować jako uzyskiwanie energii odnawialnej, co zachęciłoby elektrownie do wykorzystywania ziarna na ten cel.

Stabilizacji na rynku ma sprzyjać także skup prowadzony przez państwową spółkę Elewarr. Firma ta ma w tym roku kupić ponad 200 tys. ton ziarna. Udostępnia ona także swoje magazyny rolnikom do przechowywania zbóż. Jak zaznaczył przewodniczący Rady Nadzorczej Elewarru Lucjan Zwolak, spółka kupuje zboże po cenach rynkowych; dotychczas skupiła 150 tys. ton zbóż i rzepaku.

Źródło: Izba Zożowo-Paszowa.
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,877ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE