Jaka ma być nowa Wspólna Polityka Rolna?

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki otworzył dwudniowe, międzynarodowe seminarium pt. „Rola OECD w zakresie polityki rolnej i jej reform – ze szczególnym uwzględnieniem Wspólnej Polityki Rolnej".

„Dzisiejsze seminarium wpisuje się w cykl spotkań organizowanych w różnych krajach i mam nadzieję, że zachęci do jeszcze szerszej dyskusji na temat przyszłości WPR” – powiedział minister witając goszczących w Warszawie uczestników seminarium.

„Musimy ustalić jaka ma być nowa Wspólna Polityka Rolna, jak rozwiązać problem, w którym z jednej strony występuje nadprodukcja żywności, a z drugiej strony mamy blisko miliard głodujących” – zwrócił uwagę minister Sawicki i dodał, że – „WPR i inne polityki rolne na świecie nie odpowiadają na razie na te dwa pytania, a będziemy musieli znaleźć te odpowiedzi w krótkim czasie”.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że nasz kraj od przystąpienia do OECD w 1996 roku aktywnie uczestniczy w pracach komitetu i grup roboczych. Minister bardzo wysoko ocenił badania prowadzone przez OECD i stwierdził, że ich wyniki są źródłem rzetelnej informacji.

Dlatego też, według Ministra Marka Sawickiego ważna jest dyskusja o przyszłym kształcie Wspólnej Polityki Rolnej, gdyż rolnictwo jest dzisiaj wielofunkcyjne i nie sprowadza się tylko do produkcji żywności.

„WPR jest dla rolników, ale musi być zrozumiała nie tylko dla nich, ale i dla społeczeństwa, a nie dla urzędników” – stwierdził minister Marek Sawicki i zwrócił uwagę, na fakt, że – „dotychczas każde nowe rozwiązanie było bardziej skomplikowane i zbiurokratyzowane, a nowa perspektywa wymaga uproszczenia i przejrzystości”.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, www.minrol.gov.pl, fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here