Jaka przyszłość branży tytoniowej?

Spotkanie z przedstawicielami Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu.

W siedzibie ministerstwa odbyło się spotkanie ministra Stanisława Kalemby z przedstawicielami Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu. Tematem rozmów była przyszłość branży tytoniowej, również w kontekście prac nad nowym budżetem Unii Europejskiej.

– W resorcie rolnictwa trwają prace nad uruchomieniem od grudnia wypłaty płatności niezwiązanej – poinformował minister i przyznał, że w tym momencie najważniejsze jest sprawne wypłacanie środków tak, aby plantatorzy tytoniu mieli możliwość spłaty kredytów i podjęcia uprawy tytoniu w 2013 roku.

Rozmowy dotyczyły także wypracowania nowych możliwości eksportowych. Zarówno minister, jak i producenci zwrócili uwagę na konieczność uregulowania niekontrolowanego obrotu tytoniem.

Przedstawiciele Polskiego Związku Plantatorów Tytoniu podkreślali także potrzebę utrzymania wsparcia bezpośredniego do produkcji tytoniu w ramach WPR w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej 2014 – 2020. Poruszono również sprawy dotyczące projektu zmian Dyrektywy Tytoniowej czyli dyrektywy 2001/37/WE.
 

Minister poinformował, że w styczniu projekt zmiany tej dyrektywy powinien przedstawić nowo powołany Komisarz ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Tonio Borg, który dotychczas pełnił funkcję Ministra Spraw Zagranicznych Malty.

Źródło: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here