Jęczmień – sam i w mieszankach

Jęczmień jest podstawowym komponentem mieszanek zbożowych, których powierzchnia uprawy jest o ok. 45 proc. większa od powierzchni jęczmienia jarego w siewie czystym. Obecnie ponad 2/3 produkcji jęczmienia jarego przeznacza się na paszę, a pozostałą część na cele browarne, spożywcze (kasza, płatki, kawa zbożowa) i nasienne.

Ziarno jęczmienia (zwłaszcza browarnego) jest droższe od ziarna mieszanek i jest przedmiotem skupu. Ziarno mieszanek można sprzedawać tylko na lokalnych targowiskach, a uprawia się je przeważnie na paszę dla własnego inwentarza. Zaletą mieszanek jest mniejsza kosztochłonność uprawy oraz lepsza wierność plonowania. Poszczególne gatunki zbóż mają niejednakowe wymagania glebowe, wodne i agrotechniczne, różnią się rytmem rozwojowym, odpornością na wyleganie, stopniem porażenia przez choroby i szkodniki.

Mieszanki są bowiem bardziej tolerancyjne na gorsze warunki siedliskowe agrotechniczne w porównaniu z czystymi zasiewami gatunków zbóż, co objawia się większą wiernością plonowania mieszanek. Niesprzyjające warunki dla wzrostu jednego z komponentów mieszanki mogą być korzystne dla drugiego, który uzyskuje wówczas pozycję dominującą w łanie, co rekompensuje zniżkę plonu pierwszego komponenta.

Najczęstsze są u nas mieszanki jęczmienia z owsem oraz jęczmienia z owsem i pszenicą. Wzrost zainteresowania uprawą mieszanek u nas w ostatnim okresie był wywołany głównie ograniczeniem nawożenia i ochrony roślin spowodowanym dużym wzrostem cen chemicznych środków produkcji rolniczej oraz znacznym zwiększeniem udziału zbóż w strukturze zasiewów (przy mniejszej wrażliwości mieszanek na gorszy przedplon), ponieważ koszty uprawy mieszanek są z reguły niższe od czystych zasiewów.

Różne gatunki w mieszankach dzięki zróżnicowanym systemom korzeniowym lepiej penetrują glebę i efektywniej wykorzystują nawożenie, które może być stosowane w mniejszych dawkach. Ograniczeniu chemicznej ochrony sprzyja większa konkurencyjność mieszanek w stosunku do chwastów, mniejsza wrażliwość ich na wyleganie, a przede wszystkim mała podatność na choroby w efekcie biologicznych mechanizmów hamujących porażenie roślin przez choroby.

Wynika to ze zmniejszenia ilości i rozrzedzenia tkanki gatunku wrażliwego na daną chorobę i z działania roślin gatunku odpornego jako barier fizycznych dla rozprzestrzeniającego się materiału zakaźnego w łanie. Oprócz licznych zalet, zasiewy mieszane mają również wady, do których zalicza się zmienny udział komponentów w plonie (spowodowany różną reakcją gatunków na warunki siedliskowe) utrudniający precyzyjne bilansowanie dawek żywieniowych w paszy, przez co ograniczający jej efektywność, ponadto trudność dostosowania agrotechniki do specyfiki poszczególnych roślin (komponentów), problem ze zbytem i niskie ceny. Ujemną stroną mieszanek z udziałem owsa jest niska jego wartość pastewna związana z dużą zawartością łuski.

\"\"Do głównych czynników agrotechniki zbóż zalicza się nawożenie mineralne oraz gęstość siewu. Chemiczna ochrona roślin ma mniejsze znaczenie z uwagi na małą wrażliwość mieszanek na agrofagi. Wielkość dawek nawozów zależy od zawartości przyswajalnych form składników w glebie oraz przewidywanego poziomu plonów. Wymagania nawozowe jęczmienia i mieszanek są podobne. Wielkość dawek nawozów zależy od zawartości przyswajalnych form składników w glebie oraz przewidywanego poziomu plonów. Zaleca się dawki: 50-60 kg N, 40-70 kg P2O5 i 45-80 kg K2O na ha. Dolne granice przedziałów dawek fosforu i potasu stosujemy na glebach słabych i przy opóźnionym terminie siewu, a górne na glebach dobrych, ale o niskiej zasobności w składniki oraz przy wczesnym terminie siewu. Nawozy zaleca się stosować wiosną przed kultywatorowaniem. Na glebach wykazujących niedobór magnezu należy zastosować nawozy magnezowe w dawce 30-45 kg Mg / ha.

Źródło: Raport Rolny, www.raportrolny.pl, fot.sxc.hu

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,883ObserwującyObserwuj
5,380SubskrybującySubskrybuj

MRiRW nie przewiduje dalszej pomocy rolnikom poszkodowanych przez Covid-19

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przewiduje kontynuacji programów pomocowych dla rolników poszkodowanych przez Covid-19. Pomoc, którą rolnicy otrzymali w ubiegłym roku była jednorazowa. Zarząd...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE