Jest pomysł na grunty o niskiej jakości

Grunty o niskiej jakości mogą zostać przeznaczone na produkcję biomasy. W ramach finansowanego przez UE projektu opracowano nowe podejścia mające na celu określenie zrównoważonych sposobów wykorzystania bioenergii z gruntów gorszej klasy, minimalizując w ten sposób potencjalne konflikty z produkcją żywności lub ochroną różnorodności biologicznej.

SEEMLA, grunty, produkcja biomasy, bioenergia, rolnicy, produkcja bioenergii, grunty gorszej klasy, uprawy bioenergetyczne, ocena jakości gleby

Grunty gorszej klasy mają duży potencjał, jeżeli chodzi o produkcję bioenergii z biomasy oraz minimalizację konkurencji między uprawami hodowanymi na żywność oraz na paliwa.
Nadal brak jest jednak precyzyjnych definicji i metod oceny dotyczących wyboru gruntów gorszej klasy do produkcji biomasy oraz obliczania ich potencjału.
Finansowany przez UE projekt SEEMLA miał na celu stworzenie odpowiednich innowacyjnych strategii użytkowania gruntów na rzecz zrównoważonej produkcji energii z roślin uprawianych na gruntach gorszej klasy, przy jednoczesnej poprawie ogólnych usług ekosystemowych.
„Naszym celem było zrównoważone wykorzystanie biomasy z gruntów gorszej klasy, która nie jest wykorzystywana do produkcji żywności i pasz i nie stanowi zagrożenia dla środowiska”, mówi koordynator projektu Diego Piedra-Garcia.

Nowatorskie podejście do wykorzystania gruntów gorszej klasy w produkcji biomasy

W projekcie SEEMLA zastosowano podejście wykorzystujące zintegrowany zestaw kryteriów biofizycznych w celu określenia stopnia pogorszenia klasy gruntów i oceny ich potencjału w zakresie produkcji biomasy na potrzeby bioenergii.
Podejście przeszło testy pilotażowe w Niemczech, Grecji i na Ukrainie, gdzie na gruntach gorszej klasy uprawiano różne rośliny bioenergetyczne. Propozycje i informacje zwrotne od regionalnych zainteresowanych stron, takich jak rolnicy i leśnicy, przyczyniły się do udoskonalenia podejścia oraz podniesienia świadomości na temat lokalnych łańcuchów dostaw.
Partnerzy projektu ocenili dostępność i przydatność gruntów gorszej klasy jako alternatywnych miejsc produkcji zasobów odnawialnych. Ocenili również stopień pogorszenia klasy gruntów przy użyciu narzędzia oceny jakości gleb Müncheberg w celu określenia żyzności gleby.
Metoda ta doprowadziła do opracowania narzędzia w postaci systemu informacji geograficznej (GIS), który mapuje grunty gorszej klasy w całej Europie, oraz aplikacji internetowej, która pomaga w identyfikacji i wykorzystaniu tych gruntów do produkcji biomasy.
Naukowcy opracowali kryteria i wskaźniki pogorszenia klasy gruntów w oparciu o wskaźnik oceny jakości gleb oraz zastosowali metody oceny jakości gleb do narzędzia GIS w celu oceny dostępności gruntów gorszej klasy w Europie. W celu zaproponowania odpowiednich gatunków roślin uprawnych uczeni stworzyli katalog roślin bioenergetycznych odpowiednich do uprawy na gruntach gorszej klasy i włączyli go do tego narzędzia. Internetowy kalkulator oceny jakości gleb mierzy stopień pogorszenia klasy gruntów na danej działce z uwzględnieniem powyższych kryteriów i wskaźników.

Uzasadnienie środowiskowe i społeczno-ekonomiczne

Aby zadbać o trwałość aktualnie stosowanych praktyk, partnerzy projektu SEEMLA przeprowadzili szeroko zakrojoną ocenę środowiskową oraz ocenę społeczno-ekonomiczną. Uzyskane oceny zostały wykonane na przypadkach pilotażowych w Łużycach (Niemcy), Macedonii Wschodniej i Tracji (Grecja) oraz Winnicy, Połtawie, Wołyniu i Lwowie (Ukraina). Pozwoliły one na poznanie zalet i wad gruntów gorszej klasy w zakresie produkcji bioenergii.
Zespół zidentyfikował, wdrożył i ocenił również najlepsze praktyki produkcji biomasy na gruntach gorszej klasy. Następnie scenariusze dobrych praktyk przekazywano interesariuszom sektora słabo wykorzystywanych gruntów gorszej jakości w ramach takich wydarzeń, jak warsztaty i konferencje.
Wreszcie, ocena polityki UE i krajowych instrumentów polityki trzech państw docelowych doprowadziła do powstania zaleceń dotyczących bezpośrednich zmian polityki. Te konkretne propozycje uważa się za niezbędne dla rozwoju spójnej unijnej polityki w zakresie produkcji bioenergii z gruntów gorszej klasy. Przewodnik dla rolników przedstawia kierunki zrównoważonego wykorzystania gruntów gorszej klasy do produkcji bioenergii.
„W projekcie SEEMLA pomyślnie zademonstrowano zrównoważone wykorzystanie produkcji biomasy oraz przekonano kluczowe zainteresowane strony o potencjale gruntów gorszej klasy, tworząc narzędzia do użytkowania gruntów i podnosząc świadomość na temat tego niedocenianego zasobu”, podsumowuje Piedra-Garcia.
„Właściciele gruntów i rolnicy będą mogli rozwijać nową gałąź lokalnej gospodarki, ponieważ energia produkowana w wyniku wykorzystania gruntów gorszej klasy będzie używana na poziomie regionalnym”.
Kamila Szałaj

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Gospodarstwo zrównoważone w praktyce
08:16
Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,170FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,353ObserwującyObserwuj
5,460SubskrybującySubskrybuj

Wywoził obornik z fermy w strefie zapowietrzonej grypą ptaków – został ukarany!

Poważne konsekwencje grożą mężczyźnie, który wywoził obornik z fermy, na której wykryto jedno z ognisk ptasiej grypy, na terenie gm. Radzanów. Do zdarzenia doszło...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE