Jubileusz Infopole – specjalistyczny serwis monitoringu agrofagów działa już 10 lat

Historia serwisu Infopole sięga 10-ciu lat. Firma Syngenta stworzyła go w 2005 roku jako narzędzie wspomagania decyzji w ochronie roślin.  Dzisiaj jest to najbardziej rozbudowany system monitoringu chorób i szkodników, dostępny także w formie aplikacji mobilnej.

Na początku dane do komunikatów Infopole były gromadzone w skromnej liczbie 9 – ciu lokalizacji na terenie kraju. Komunikaty zawierały informacje o aktualnych fazach rozwoju upraw oraz nasileniu występowania chwastów, chorób i szkodników w uprawie pszenicy ozimej oraz rzepaku. Odbiorcami pierwszych komunikatów był zespół sprzedaży Syngenta oraz przedstawiciele dystrybucji. Dopiero za ich pośrednictwem informacje te docierały do gospodarstw.

Wraz z upowszechnianiem się dostępu do internetu na terenach wiejskich, w 2007 roku powstała możliwość szybkiego transferu wyników porażeń agrofagami z punktów monitoringu. Dzięki temu komunikaty Infopole zostały udostępnione na stronie internetowej syngenta.pl jako serwis internetowy. Korzystanie jest niezwykle proste – po wpisaniu kodu pocztowego można znaleźć aktualny (bądź historyczny) komunikat dla wybranego regionu.

 „Poprzez dostępność i aktualność komunikaty w szybkim tempie zdobywały coraz to szerszy krąg odbiorców. Dowodem na to są przede wszystkim rosnące statystyki odwiedzin serwisu przez użytkowników” tłumaczy Dorota Mazurek, dyrektor działu marketingu Syngenta na Polskę i kraje bałtyckie.

 

\"\"

 


Infopole  – największy zasięg i ilość monitorowanych upraw

W 2009 roku zespół Sales Field Expertów Syngenta Polska nawiązał współpracę z IOR Sośnicowice. Od tego czasu specjaliści ochrony roślin z IOR Sośnicowice stanowią merytoryczne wsparcie dla projektu Infopole. Opracowując cotygodniowe raporty zbiorcze na ich podstawie prognozują potencjalny rozwój zagrożeń. Na bazie tych informacji i wielu własnych obserwacji polowych, prowadzonych przez Syngenta powstają komunikaty Infopole zamieszczane na stronie internetowej syngenta.pl, w każdy piątek w trakcie trwania całego sezonu wegetacyjnego.

Kolejne lata to doskonalenie form komunikatów, rozwój sieci punktów monitoringu (obecnie jest ich 24 na terenie całego kraju) oraz praca nad skróceniem czasu przepływu informacji z punktów sygnalizacji do publikacji wyników na stronie internetowej (dziś trwa to tylko od 2 do 3 dni).

W komunikatach podajemy aktualny stan i nasilenie występowania agrofagów w uprawach: pszenicy ozimej, zbożach jarych, rzepaku, kukurydzy. Uwzględniamy aktualne fazy rozwojowe tych upraw na terenie całego kraju. Przypominamy o konieczności wykonania zabiegu zwalczaniu agrofagów w przypadku przekroczenia ekonomicznych progów  szkodliwości. Sugerujemy optymalny dobór preparatu oraz jego dawkę w celu uzyskania wysokiej skuteczności zabiegu. Dobrze wykorzystane informacje z INFOPOLA są cennym narzędziem w podejmowaniu decyzji w ramach obowiązującej integrowanej ochrony roślin” zapewnia Zenon Smyk, Sales Field Ekspert Syngenta Polska.

Aplikacja mobilna Infopole
Dzięki rozwojowi technologii mobilnych, od ubiegłego roku komunikaty Infopole są dostępne także jako darmowa aplikacja mobilna. Wystarczy ją zainstalować na telefonie, smartfonie lub tablecie, wybrać lokalizację, dla której chcemy otrzymywać komunikaty i gotowe.

 

\"\"

 

Źródło i fot.: Syngenta Polska
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here