Jurgiel: rząd zgodzi sie na budowę płotu na wschodniej granicy

  – Decyzja rządu ws. budowy płotu na wschodniej granicy Polski będzie pozytywna – poinformował w „Gościu Wiadomości” TVP minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

  Rząd przyjął projekt uchwały w sprawie budowy płotu zabezpieczającego przed dzikami z ASF na wschodniej granicy Polski. Teraz propozycją tą zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów.

  – Cały rząd ma przed sobą podjęcie decyzji. Myślę, że będzie ona pozytywna, czyli za budową płotu – powiedział minister Jurgiel.

  Szef resortu rolnictwa przyznał, że rozumie argumenty strony sprzeciwiającej się budowie zapory, ale w jego ocenie „trzeba brać pod uwagę odpowiedzialność za terytorium nie tylko Polski, ale też Europy Zachodniej”.
  Przypomniał, że większość ekspertów i specjalistów uważa, że ten płot powinien powstać.

  1200 km płotu

  Projekt zakłada budowę płotu z siatki na granicy z Ukrainą, Białorusią i Obwodem Kaliningradzkim. Jego łączna długość ma wynieść ok. 1200 km. Koszt budowy zapory szacowany jest na ok. 130 mln zł. Do tego należy doliczyć koszty utrzymania i opłaty z tytułu dzierżawy gruntów. Budowa zapory ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2020 roku.

  W ocenie resortu rolnictwa inwestycja ta pozwoli na złagodzenie skutków zwalczania afrykańskiego pomoru świń w perspektywie do 2025 r. mniej więcej o ok. 60 proc.

  Kamila Szałaj, fot. MRiRW

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here