Już czas rozprawić się z burakochwastami

Na plantacjach buraków cukrowych nadszedł czas na walkę z burakochwastami. Eksperci od uprawy nie mają wątpliwości – eliminacja tych roślin jest konieczna. Im szybciej, tym lepiej.

rolnictwo, portal rolny, buraki cukrowe, KSC, burakochwasty


Burakochwasty to jednoroczna roślina, która powstała ze skrzyżowania buraka uprawnego z formą dziką. Najczęściej rosną w międzyrzędziach i są efektem osypanych nasion z pośpiechów w poprzednich uprawach buraków cukrowych. Należy pamiętać, że nasiona są zdolne do kiełkowania nawet po 20 latach.

Natomiast pośpiechy to buraki z jednym silnie wykształconym pędem kwiatostanowym. N

Jak walczyć z burakochwastami?

Eliminacja tych niepożądanych roślin nie jest łatwa, gdyż nie zwalczymy ich herbicydami buraczanymi.

Dlatego LIZ – Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego przypomina, że bardzo ważne jest, aby zlikwidować pośpiechy i burakochwasty jeszcze przed kwitnieniem. Wtedy wystarczy wyrwać roślinę, złamać łodygę i pozostawić na polu. W późniejszej fazie rozwojowej należy je bezwzględnie usunąć z pola. W żadnym wypadku nie należy przycinać pośpiechów i burakochwastów, gdyż taki zabieg nie pomoże.

Korzenie pośpiechów i burakochwastów, jeżeli trafią do cukrowni będą traktowane jak zanieczyszczenie – zawierają mało cukru, są zdrewniałe i mogą zakłócić proces krojenia buraków.

 

oprac. Kamila Szałaj na podst. serwisu plantatorskiego LIZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here