Kadmu ma być mniej. Niekorzystne przepisy ws. nawozów przyjęte

Wczoraj Komisja Środowiska Parlamentu Europejskiego (ENVI) przyjęła opinię dotyczącą nawozów w Unii Europejskiej. Nowe przepisy zakładają dużo niższe limity zawartości substancji niepożądanych w nawozach fosforanowych, w tym kadmu.

\"rolnictwo,

Jak informuje Polskie Radio, członkowie komisji środowiska opowiedzieli się za ustanowieniem limitów tego pierwiastka na poziomie 60 mg w przeliczeniu na kilogram fosforu, z późniejszym obniżeniem do 40 mg i 20 mg. Takim rozwiązaniom byli przeciwni polscy europarlamentarzyści.

Zdaniem koncernów chemicznych nowe przepisy będą faworyzowały złoża rosyjskie, w których ilość kadmu jest niska. A w tej chwili 70 procent importu fosforanów do UE pochodzi z Afryki.  Jak informuje Polskie Radio, zawartość kadmu w tamtejszych złożach wynosi znacznie więcej, niż dopuszczają proponowane ograniczenia.
Przeciwne obniżeniu poziomu kadmu są także europejskie organizacje rolników.

– Niepokoi nas zaproponowany we wniosku poziom kadmu w nawozach fosforowych. Chcemy, by maksymalny poziom kadmu w nawozach fosforowych był ustanowiony na poziomie równym lub wyższym niż 60 mg/kg P2O5, po upłynięciu odpowiedniego okresu przejściowego trwającego 15 lat, umożliwiającego wprowadzenie zharmonizowanego poziomu w UE. Brakuje dowodów naukowych uzasadniających poziomy zaproponowane przez Komisję. Co więcej, Komisja nie oszacowała skutków braku dostępu do fosforanu dla plonów i jakości roślin, a także wzrostu kosztów produkcji dla rolników, ze względu na ograniczoną ilość fosforytu o niskiej zawartości kadmu na świecie – powiedział sekretarz generalny Copa i Cogeca, Pekka Pesonen.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. ENVI, PE, IAR, Copa-Cogeca

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here