Kanada otwiera rynek dla polskich jabłek

Już niedługo polskie jabłka będą mogły trafić na kanadyjski rynek. Zakończyły się bowiem uzgodnienia w tej sprawie między kanadyjską i polską stroną. Jak poinformował polski resort rolnictwa, 23 października Kanada zakończyła proces ewaluacji polskiego systemu, umożliwiając eksport świeżych jabłek z Polski.

\"rolnictwo,
Ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki

To świetna wiadomość dla tysięcy polskich sadowników, dla których rosyjskie embargo oznacza spore kłopoty ze zbytem owoców.

– Uzyskanie zgody Kanady na import polskich jabłek to dobra wiadomość, która daje podstawy do dalszego zacieśnienia wzajemnej współpracy gospodarczej, także po podpisaniu wspólnej deklaracji oznajmiającej uzyskanie ostatecznego kształtu umowy o wolnym handlu pomiędzy UE i Kanadą (CETA) – informuje Olga Jabłońska, rzecznik prasowy Ambasady RP w Ottawie.

Ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki powiedział PAP, że polskie jabłka będą mogły znaleźć się na tamtym rynku tak szybko, jak polscy eksporterzy dogadają się z importerami kanadyjskimi, może nawet za kilka tygodni.

Dodał, że jabłka w Kanadzie są drogie i trudno jest kupić te owoce w cenie poniżej 3 dolarów za kilogram.

Strona polska złożyła formalny wniosek w sprawie dostępu polskich jabłek do rynku kanadyjskiego w 2012 r. i sukcesywnie uzupełniała o wymagane przez stronę kanadyjską dodatkowe informacje.

\"rolnictwo,

Jak poinformował resort rolnictwa na swojej stronie internetowej, eksport jabłek na rynek kanadyjski będzie prowadzony w ramach "okresu próbnego", co oznacza, że wszystkie przesyłki będą sprawdzane w Kanadzie. Strona kanadyjska zastrzega prawo do wstrzymania handlu w przypadku niezgodności przesyłek z ustalonymi zasadami.

Ambasada w Kandzie poinformowała, że Polska podejmie starania, aby umożliwić eksport do tego kraju innych produktów rolnych.

Czytaj także:
Szef Związku Sadowników: Nie jesteśmy frajerami!
Rolnicy domagają się przeprosin od Sawickiego

Polska jest największym eksporterem jabłek na świecie. W latach 2012-2013 wyprzedziła pod tym względem Chiny, sprzedając ponad 1,2 mln ton tych owoców. W tym roku zbiory jabłek w Polsce będą rekordowe. Eksperci szacują, że może to być nawet 3,5 mln ton.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. Ambasada RP w Kanadzie, freeimages.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here