KE chce zmienić zasady głosowania przy zatwierdzaniu GMO

Komisja Europejska ujawniła plan reformy zasad głosowania w trakcie zatwierdzania kontrowersyjnych produktów jak GMO czy pestycydów – informuje w najnowszym raporcie FAMMU/FAPA.

 

\"rolnictwo,

 

Dotychczasowy sposób procedowania był wielokrotnie krytykowany przez państwa członkowskie za niedemokratyczny charakter.

– Nieuzyskanie w głosowaniu kwalifikowanej większość powodowało, że o autoryzacji ostatecznie i arbitralnie decydowała Komisja niejako wbrew stanowisku wielu państw – wyjaśnia FAMMU/FAPA.

Zmiany w zatwierdzaniu GMO i pestycydów: trzy propozycje

Istotą ma być zmiana zasad głosowania Komitetu Odwoławczego (ostatni stopień w procedurze komitologi) i nowe określenie kwalifikowanej większości.

– Wg propozycji podwójna większość (55 proc. krajów członkowskich reprezentująca 65 proc. populacji) ma być kalkulowana na podstawie głosów państw członkowskich (za lub przeciw), natomiast głosy wstrzymujące się nie zaważą na głosowaniu. Druga propozycja zmian w procesie decyzyjnym to możliwość skierowania do drugiego rozpatrzenia Komitetu Odwoławczego, kiedy kraje członkowskie są reprezentowane na poziomie ministerialnym (jeśli narodowi eksperci nie uzyskali wyniku „brak opinii” albo jeśli głosowanie zostało przesunięte). Zapewniłoby to podjęcie wrażliwych decyzji na odpowiednim poziomie politycznym. Trzecia zmiana dotyczy prawa odniesienia się do Rady o zajęcie niewiążącej opinii. Propozycja ma być przekazana do dyskusji Radzie i PE, zatem dalej obowiązują stare zasady głosowania – wyjaśnia FAMMU/FAPA.

Redakcja AgroNews, fot. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here