KE gwarantuje szczepionki przeciw ptasiej grypie dla osób najbardziej narażonych

Komisja Europejska zapewnia państwom członkowskim dostęp do szczepionek przeciwko grypie odzwierzęcej Seqirus. Umowa, podpisana w imieniu państw członkowskich, ma na celu zapewnienie dostępu do środków medycznych zapobiegających ptasiej grypie.

KE gwarantuje szczepionki przeciw ptasiej grypie dla osób najbardziej narażonych np. pracowników gospodarstw drobiarskich i lekarzy weterynarii FOT: Komisja Europejska

Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) w ramach swojego mandatu w zakresie gotowości podpisał dziś w imieniu uczestniczących państw członkowskich umowę ramową dotyczącą wspólnego udzielania zamówień na dostawę do 665,000 dawek szczepionki przed pandemią zaktualizowanej szczepionki przeciwko grypie odzwierzęcej Seqirus, a także opcję dotyczącą kolejnych 40 mln dawek w okresie obowiązywania umowy. Dzięki tej umowie uczestniczące państwa członkowskie będą miały dostęp do medycznych środków przeciwdziałania w celu zapobiegania ptasiej grypie

Dla kogo szczepionki ?

Szczepionka jest przeznaczona dla osób najbardziej narażonych na potencjalne przenoszenie grypy ptaków z ptaków lub zwierząt, takich jak pracownicy gospodarstw drobiarskich i lekarze weterynarii. Jego celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się lub potencjalnym ogniskom grypy ptaków w Europie, chroniąc obywateli i źródła utrzymania. Szczepionka jest jedyną zapobiegawczą szczepionką przeciw grypie ptaków, która jest obecnie dozwolona w UE.

W tym dobrowolnym zamówieniu uczestniczy piętnaście państw członkowskich UE i EOG z przedsiębiorstwem Seqirus UK Ltd. Umowa umożliwia każdemu państwu uczestniczącemu uwzględnienie kontekstu zdrowia publicznego i zamawianie szczepionek w zależności od potrzeb krajowych. Umowa będzie obowiązywać maksymalnie 4 lata.

Obecnie na wniosek państwa członkowskiego przygotowywane są przesyłki do Finlandii w celu natychmiastowego szczepienia pracowników zagrożonych narażeniem. Następnie nastąpi wysyłka do innych krajów uczestniczących.

Kontekst ogólny

Seqirus UK Ltd posiada w całej UE zmienione pozwolenie na dopuszczenie do obrotu tej szczepionki do stosowania u osób dorosłych, które chroni przed grypą wywoływaną przez szczepy H5 wirusa grypy A.

Unijny mechanizm wspólnego udzielania zamówień został określony w unijnej umowie dotyczącej wspólnego udzielania zamówień na medyczne środki zapobiegawcze, która została podpisana przez 36 państw, w tym wszystkie państwa członkowskie UE i EOG. Mechanizm ten umożliwia państwom uczestniczącym wspólne zamawianie medycznych środków przeciwdziałania na zasadzie dobrowolności i elastyczności. Środki te obejmują szczepionki, środki terapeutyczne, wyroby medyczne, które mogą być stosowane jako alternatywa lub jako uzupełnienie zamówień na szczeblu krajowym.

Umowa zapewnia bardziej sprawiedliwy dostęp do konkretnych medycznych środków przeciwdziałania i zwiększa bezpieczeństwo dostaw, a także bardziej zrównoważone ceny dla krajów uczestniczących. Umowa przyczynia się również do gotowości na szczeblu UE na kryzysy lub pandemie w dziedzinie zdrowia publicznego.

Szczegółowe informacje

Strona internetowa HERAWspólne zamówienia UEStrona internetowa ECDC

Źródło: Komisja Europejska

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Terminy na dostosowanie miejsc do przechowywania nawozów naturalnych. MRiRW wyjaśnia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismem z dnia 15 lipca 2024 r. odniosło się do prośby Izby Rolniczej w Opolu o przedstawienie obecnie obowiązujących...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics