KE: Polska powinna wzmocnić nadzór weterynaryjny

Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk przekazał wczoraj w Brukseli informacje dotyczące zaleceń Komisji Europejskiej w sprawie nielegalnego uboju bydła. Chodzi o podwyższenie kar za nielegalny ubój, wzmocnienie systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz nadzoru weterynaryjnego.

nielegalny ubój, rolnik, Główny Lekarz Weterynarii, Paweł Niemczuk

W poniedziałek (11 lutego) na comiesięcznym spotkaniu unijnych ekspertów ds. żywności, zwierząt i pasz Paweł Niemczuk przedstawił informacje w tej sprawie. Tymczasem – według nieoficjalnych doniesień RMF FM – ma on zostać już wkrótce zdymisjonowany.

Odpowiedź na zalecenia KE do końca tygodnia

Po spotkaniu w Brukseli Główny Lekarz Weterynarii przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że władze w Warszawie już w piątek (8 lutego) otrzymały z KE z zaleceniami, co należy zmienić i w jakich terminach powinno to nastąpić. “Mamy odpowiedzieć w ciągu najbliższych dni o planach, jakie mamy w stosunku do działań naprawczych” – poinformował. Niemczuk zapewnił, że stosowne pismo zostanie przekazane Komisji “do końca tygodnia”.

Konieczne zmiany w polskim prawie

Główny Lekarz Weterynarii zapowiedział także wprowadzenie w polskim prawie zmian prowadzących do uszczelnienie systemu nadzoru. “Chodzi o współpracę z policją, chodzi o ściganie tych nielegalnych procederów, jak również karanie” – wyliczał. Podkreślił, że obecnie obowiązujące kary są zbyt niskie, a ich egzekwowanie wymaga czasem również postępowania sądowego. To natomiast potrafi trwać bardzo długo i czasem kończy się umorzeniem. “W związku z tym prawo należałoby zmienić” – podkreślił Niemczuk.

Raport z audytu za kilka dni

Przypomniał także, że Warszawa czeka na raport z audytu, jaki w zeszłym tygodniu przeprowadzili w Polsce inspektorzy KE (ma zostać przekazany w ciągu 10 dni od ubiegłego piątku, czyli dnia zakończenia tygodniowej inspekcji).

W czasie inspekcji unijni urzędnicy dostrzegli „niespójność funkcjonowania systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt”. Ustalili także, że nie do końca wiadomo, co w Polsce dzieje się z zabitymi zwierzętami gospodarskimi (nie wiadomo ile z nich zutylizowano, ile padło ani ile zabito na użytek własny. Inspektorzy odnotowali ponadto wiele przypadków, w których nie zgadzały się liczby w bazach danych i stwierdzili braki w dokumentacji, co może przemawiać na rzecz funkcjonowania szarej strefy w tej dziedzinie.

Unijni urzędnicy stwierdzili ponadto, że w Polsce pracuje zbyt mało inspektorów prowadzących kontrole w ubojniach. Zdaniem kontrolerów należy wzmocnić inspekcję weterynaryjną, która – jak to określił jeden z rozmówców RMF FM – ”po prostu dogorywa” z braku dofinansowania.

Sprostowania Głównego Lekarza Weterynarii

Główny Lekarz Weterynarii zaprzeczył wczoraj w Brukseli, jakoby Polska uruchomiła system szybkiego ostrzegania dotyczący żywności i paszy RASFF dopiero 29 stycznia i o przypadkach nielegalnego uboju poinformowała państwa członkowskie  na prośbę KE. “Absolutnie nie na wniosek KE. (System ostrzegania) został uruchomiony przez powiatowego, a następnie wojewódzkiego lekarza weterynarii. Przez głównego lekarza został przekazany Komisji Europejskiej” – wyjaśnił Niemczuk.

Zdementował też informacje, że system umożliwiający śledzenie transportu mięsa i wycofywanie go z obrotu został uruchomiony za późno. Tłumaczył, że dopiero 26 stycznia okazało się, że proceder nielegalnego uboju mógł występować wcześniej. W ślad za tym – zapewnił – podjęte zostały działania dotyczące identyfikacji gospodarstw, z których pochodziły zwierzęta, a także ustalanie listy dystrybucyjnej.

Swoje prace w Polsce unijni inspektorzy rozpoczęli w zeszły poniedziałek od audytu Głównym Inspektoracie Weterynarii. W kolejnych dniach odbywał się on w terenie: w inspektoracie wojewódzkim i powiatowym. Inspektorzy sprawdzili także działalność wybranej przez nich ubojni i zakładu skupu zwierząt oraz zapoznali się z dokumentami zakładu przetwórczego.

Niemczuk do dymisji?

Tymczasem – według nieoficjalnych doniesień RMF FM – w efekcie ujawnienia nielegalnego uboju bydła Niemczuk ma zostać w najbliższym czasie zdymisjonowany. “Jeśli ktoś jakąś winę ponosi – będą zmiany kadrowe, nie zawaham się przed takimi posunięciami” – zapewnił minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Komentując w tym samym radiu nieoficjalne informacje o ew. dymisji Głównego Lekarza Weterynarii zastrzegł jednak, że żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

Ardanowski: Projekt zaostrzający przepisy już w przyszłym tygodniu

Ardanowski odniósł się w tej rozmowie również do wyników unijnej kontroli w polskich zakładach. Zastrzegł, że nie zna raportu, a wstępne wnioski analizuje jego zastępca.

W związku z zarzutem kontrolerów o niespójność systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt, szef resortu rolnictwa oświadczył natomiast, że sprawdzenia wymaga, „czy kontrolerzy zakwestionowali obieg informacji, które mają zgłaszać rolnicy, czy też będzie potrzeba przebudowania całego systemu”.

Minister podkreślił przy tym, że pracy unijnych inspektorów nie tylko nie traktuje “jako działań na szkodę Polski”, ale przeciwnie – traktuje ją “jako sugestie, co należałoby zmienić”. Ardanowski zapewnił też, że wnioski z raportu pokontrolnego zostaną uwzględnione w projekcie regulacji zaostrzającej przepisy ws. ubojni, który ma być gotowy już w przyszłym tygodniu.

Źródło: Barbara Bodalska | EurActiv.pl, fot. MRiRW

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,176FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,620ObserwującyObserwuj
5,410SubskrybującySubskrybuj

Nawet 100 tys. euro rocznie dla grup i organizacji producentów

15 kwietnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o wsparcie w ramach działania Tworzenie grup producentów i organizacji producentów finansowanego z PROW...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE