Kiedy ministerstwo ogłosi wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty?

  Resort rolnictwa czeka z oficjalnym ogłoszeniem o wydłużeniu terminu naboru wniosku o dopłaty bezpośrednie na ogłoszenie rozporządzenia Komisji Europejskiej w tej sprawie.

  Od tego roku rolnicy składają wnioski wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

   

  Resort rolnictwa przygotował projekt rozporządzenia, który zakłada wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w tym roku do 15 czerwca, a więc o miesiąc. Zazwyczaj rolnicy mają na to czas do 15 maja. Jednak ministerstwo uznało, że tym razem trzeba dać im więcej czasu.

  W uzasadnieniu napisano, że „W związku z wystąpieniem trudności administracyjnych w niektórych państwach członkowskich (…), Komisja Europejska zdecydowała o możliwości wydłużenia terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich w 2018 r. i opracowała projekt rozporządzenia wykonawczego (…)”.

  Rolnicy się jednak niepokoją, bo do tej pory nie ma oficjalnego komunikatu w sprawie wydłużenia terminu naboru, a pierwotny termin – 15 maja – już tuż, tuż.

  Na wczorajszej konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki uspokajał – resort czeka z oficjalnym ogłoszeniem decyzji na ogłoszenie rozporządzenia przez Komisję Europejską.

  Czekamy na ogłoszenie rozporządzenia Komisji Europejskiej, która to usankcjonuje. Dopóki nie mamy oficjalnego potwierdzenia, nie możemy ogłosić wydłużenia terminu. Ale prawdą jest, że te działa resort podjął. Zwieńczy je oficjalny komunikat, który zostanie opublikowany na stronie ministerstwa rolnictwa – odpowiedział Ryszard Zarudzki.

   

  Wiceminister Zarudzki wyjaśnia kwestię wydłużenia terminu naboru wniosków o dopłaty – od 22 minuty nagrania

  Do tej pory, łącznie z oświadczeniami, które najmniejsze gospodarstwa mogły składać do 14 marca, do ARiMR wpłynęło już ok. 765 tys. wniosków. W ubiegłym roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się 1 mln 340 tys. osób.

  Kamila Szałaj
  Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com/ARiMR

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here