Kiedy należy się odszkodowanie za drzewa uszkodzone przez bobry?

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wyjaśnienie w sprawie odszkodowań za drzewa uszkodzone przez bobry.

Kiedy należy się odszkodowanie za drzewa uszkodzone przez bobry?
Kiedy należy się odszkodowanie za drzewa uszkodzone przez bobry?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreślił, że według obowiązującej ustawy Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez bobry, a odpowiedzialność ta nie obejmuje utraconych korzyści.

Szacowanie szkód odbywa się w oparciu o rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 lutego 2018 r. w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową (Dz. U. z 2018 r. poz. 645).

Zgodnie z § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia, rozmiar szkody wyrządzonej w drzewostanach, w których wartość rynkowa utraconych sortymentów jest wyższa od kosztów poniesionych na założenie i pielęgnację drzewostanu, oraz w zadrzewieniach i pojedynczych drzewach ustala się, uwzględniając m.in. miąższość grubizny gatunku drzewa lub jego fragmentu, którego drewno nie może być wykorzystane.

Jeśli drewno może być wykorzystane nie wypłaca się za nie odszkodowania

Obecnie jeśli drewno może być wykorzystane nie wypłaca się za nie odszkodowania, jak również, że obecne przepisy nie przewidują wypłaty odszkodowania za prace związane z uprzątnięciem ściętych drzew.

Niemniej Departament Ochrony Przyrody wystąpił do regionalnych dyrekcji ochrony środowiska o zebranie informacji odnośnie do skali problemu. Obecnie, ze względu na brak tych danych (co m.in. uniemożliwia wykonanie oceny skutków regulacji, która jest niezbędnym elementem procedury legislacyjnej) nie jest możliwe wprowadzenie propozycji takich zmian do aktualnie prowadzonych, zaawansowanych prac nad zmianą rozporządzenia w sprawie szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre gatunki zwierząt objęte ochroną gatunkową.

Źródło: KRIR

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Zderzenie motocyklisty z koniem. Motocyklista i koń nie żyją, pasażerka ciężko ranna

Do niecodziennego wypadku doszło w miejscowości Budy Stryjewskie w gminie Łask. Koń uciekł z zagrody i wbiegł wprost pod nadjeżdżający motocykl honda, którym podróżowały...
12,518FaniLubię
4,343ObserwującyObserwuj
4,592ObserwującyObserwuj
4,190SubskrybującySubskrybuj

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE