Kiedy wypłaty będą na kontach?

Od 1 grudnia rolnicy mieli dostawać wypłaty dopłat bezpośrednich. Jak jest w rzeczywistości?

„Miał być pobity rekord szybkości, a wyszło jak zwykle. Kto jest odpowiedzialny za tempo wypłaty dopłat bezpośrednich? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista, jakby się wydawało, bo Agencja Restrukturyzacji ma tutaj do powiedzenia najmniej.

Teoretycznie dopłaty bezpośrednie mogłyby być na kontach ponad miliona rolników. Dokładnie decyzje o przyznaniu dotacji dostało 86 % uprawnionych. Problem w tym, że przelewy nie dotarły nawet do połowy z nich. A zgodnie z zapowiedziami jeszcze przed końcem ubiegłego roku pieniądze miało dostać ponad milion rolników. Teraz okazuje się, że urzędnicy nie wzięli pod uwagę jednego: możliwości finansowych. Teraz już wypowiedzi na temat wypłaty dopłat bezpośrednich są bardzo ostrożne.

Marian Zalewski, wiceminister rolnictwa: Będziemy robili to, co możliwe we współpracy z ministrem finansów, żeby te transze były jak największe i jak najszybciej Agencja Restrukturyzacji będzie je realizowała.

Pierwsze pieniądze w tym roku mają być wysłane na konta rolników już dziś.
Dokładnie mowa o kwocie 227 milionów złotych.

Magdalena Kobos, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów: Instytucja, która będzie przekazywała je dalej, w tym wypadku ARiMR, występuje do nas z wnioskiem. My pieniądze uruchamiamy zgodnie z harmonogramem. Taki wniosek był pod koniec grudnia, 5 stycznia uruchomimy środki.

Ogółem w styczniu Agencja Restrukturyzacji powinna wypłacić rolnikom ponad 3 miliardy 300 milionów złotych. Z czego niecałe 2 i pół miliarda to kwota zarezerwowana na płatności bezpośrednie” – poinformowała Redakcja Rolna TVP.

W całym kraju do Biur Powiatowych ARiMR złożono około 1375 tys. wniosków na dopłaty bezpośrednie.  Łączna kwota przeznaczona na dopłaty bezpośrednie w Polsce wynosi prawie 13 miliardów złotych.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here