Klamki i kołatki

Drzwi wejściowe to wizytówka naszego domu. Jak czytamy na www.e-mieszkanie.pl. "efektowne, starannie dobrane do fasady budynku skrzydło, to z pewnością połowa sukcesu, a druga to drobiazg – dodatki i akcesoria do drzwi.

Klamki
Mogą być: standardowe lub nietypowe, lakierowane proszkowo lub powlekane tworzywem, plastikowe lub aluminiowe, mosiężne lub niklowane. Wbrew pozorom na klamce ciąży spora odpowiedzialność. Jej zadaniem jest przecież umożliwiać nam wejście do domu. Pełni ponadto funkcję dekoracyjną.

Dobranie odpowiedniej klamki może w niezwykle prosty sposób odmienić nasze drzwi. Dodać im nutkę klasycyzmu, nowoczesności, wiejskiej sielskości lub romantyzmu. Przy wyborze klamki nie można jednak kierować się zupełną dowolnością. Powinna harmonizować z naszymi drzwiami, nawiązywać do ogólnej stylistyki domu. Do masywnych, drewnianych drzwi nie dobierzemy przecież klamki z białego PVC.

Kołatki
Przywodzą na myśl średniowieczne zamki. Mało kto jednak wie, że wywodzą się z muzułmańskiej tradycji. W krajach arabskich większość bram i drzwi zdobią aż dwie kołatki – jedna (większa) dla mężczyzn, druga (mniejsza)
dla kobiet. Jeśli chcemy więc stworzyć niepowtarzalny klimat naszego domostwa, pomyślmy o kołatkach. Ich obecność doskonale zaakcentuje starodawny lub orientalny styl naszych drzwi. Niekorzystnie będą wyglądały natomiast na tych, utrzymanych w nowoczesnej konwencji.

Skrzynki na listy
Gdy mieszkamy w domu jednorodzinnym nieogrodzonym, np. w zabudowie szeregowej – możemy odbierać naszą korespondencję bez konieczności wychodzenia z domu. Tego typu komfort zyskamy dzięki zamontowaniu w naszych drzwiach wejściowych – tzw. przerzutowej skrzynki na listy. Jej konstrukcja uniemożliwia wydobycie listów od zewnętrznej strony drzwi – zyskujemy więc pewność, że nie dostaną się w niepowołane ręce. Oprócz funkcji użytkowej, skrzynka na listy powinna pełnić także funkcję dekoracyjną. Cel zostanie osiągnięty, gdy dopasujemy ją do naszych drzwi wejściowych i innych akcesoriów, które je już zdobią.

Wizjer

Potocznie zwany szklanym okiem lub judaszem. Zdradza nam kto stoi po drugiej stronie drzwi, dzięki czemu możemy czuć się bezpieczniej i bardziej komfortowo. Obudowę wizjera, a więc widoczną jego część, można dopasować w taki sposób, by harmonizowała z pozostałymi akcesoriami, w które wyposażone są nasze drzwi.

Dodatki do drzwi mają niepodważalny wpływ na ich wygląd.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Słowacja przedłuży zakaz importu ukraińskich produktów rolnych

W związku z przedwyborczymi obietnicami partii SMER, Bratysława wprowadzi bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące tranzytu towarów z Ukrainy. Zakazany będzie także import ukraińskiego miodu, cukru,...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics