Koalicja Kilmatyczna: nowelizacja dwóch ustaw uderzy w polskich rolników

Projekty zmiany ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz Prawa budowlanego posiadają zapisy niezgodne z Konstytucją. Uchwalenie tych regulacji uderzy w polskich rolników. Koalicja Klimatyczna apeluje o odrzucenie nowelizacji.

 

\"rolnictwo,

Jeżeli Sejm uchwali przepisy, które zakładają instalowanie OZE o mocy powyżej 40 kW wyłącznie na podstawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego to rzadko który rolnik będzie mógł pozwolić sobie na założenie biogazowni czy paneli fotowoltaicznych. W skali całego kraju zaledwie 25% terenów posiada pokrycie planistyczne. Zatem w większości przypadków wniosek o instalację OZE wiązałby się z jednoczesnym opracowaniem planu zagospodarowania przestrzennego przez gminę, co w praktyce oznacza długotrwały i bardzo kosztowny proces.

„Zawarte w projekcie zapisy znacząco ograniczą rozwój energetyki obywatelskiej i rozproszonej. Będzie to dotyczyło szczególnie obszarów wiejskich, na których takich planów zagospodarowania przestrzennego przeważnie nie ma. Wprowadzenie w życie wspomnianych regulacji oznacza zatem znaczne ograniczenie możliwości budowania biogazowni, instalacji fotowoltaicznych, małych elektrowni wodnych czy jednostek kogeneracji wykorzystujących biomasę, przyniosłyby więc negatywne skutki gospodarcze i społeczne na tych terenach.” – mówi Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik polityczny Koalicji Klimatycznej.

Projektowany art. 10 ust. 2c ustawy podaje, że instalacje OZE o mocy przekraczającej 40 kW mogą być lokalizowane wyłącznie na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednocześnie powyższy przepis nie ustanawia takiego wymogu w stosunku do innych obiektów energetycznych, które pozyskują energię np. z paliw kopalnych. Artykuł ten budzi poważne wątpliwości co do zgodności z zasadami równości (art. 32 Konstytucji) oraz proporcjonalności (art. 31 ust. 3 Konstytucji). Narusza również przepisy dyrektywy OZE z uwagi na dyskryminację instalacji OZE w stosunku do instalacji wykorzystujących nieodnawialne surowce energetyczne (art. 1 oraz art. 13 ust. 1 dyrektywy OZE).

Czytaj także:

Biogazownie mogą być przyszłością rynku odnawialnych źródeł energii
Ustawa OZE i stawki prosumentów. A może by jednak „zjeść tę żabę”?

Koalicja Klimatyczna apeluje o odrzucenie nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy – Prawo budowlane (druk nr 2964). Listy otrzymali przewodniczący Parlamentalnych Klubów PiS, PO, SLD, PSL, Zjednoczonej Prawicy oraz Poselskich Kół Ruchu Palikota i Biało-Czerwonych.

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Kontrakty na zboża i oleiste znów na minusie

Przedświąteczny tydzień przynosi korektę spadkową wcześniejszych wzrostów na giełdowym rynku zbóż i oleistych. Czwartek jest ostatnią w tym tygodniu sesją w Chicago i Paryżu....
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics