Kobiety przyszłością rolnictwa? We Francji odgrywają coraz większą rolę

We Francji coraz więcej kobiet wkracza w świat rolnictwa, dotąd zdominowany przez mężczyzn podaje EURACTIV.pl.  Również w innych krajach Unii Europejskiej rośnie liczba kobiet w tej branży, jednak nadal utrzymują się znaczne rozbieżności między państwami.

Kobiety przyszłością rolnictwa? We Francji odgrywają coraz większą rolę
Kobiety przyszłością rolnictwa? We Francji odgrywają coraz większą rolę

„Do początku lat 60. XX w. rola kobiet w rolnictwie była tak słabo rozumiana, że nie istniało nawet słowo na określenie osoby płci żeńskiej pracującej w sektorze rolnym”, zaznaczył podczas debaty zorganizowanej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w poniedziałek (8 marca) Julien Denormandie, francuski minister rolnictwa i żywności.

Sytuacja uległa zmianie w ciągu ostatnich 60 lat. Według danych opublikowanych przez francuskie ministerstwo rolnictwa 30 proc. gospodarstw zajmujących się hodowlą owiec i winorośli jest zarządzana lub współzarządzana przez kobiety.

Wysoki jest odsetek kobiet w usługach osobistych i administracji lokalnej, gdzie wynosi on aż 77 proc. Kobiety stanowią połowę pracowników przetwórstwa spożywczego i prawie dwie trzecie spośród ogólnej liczby studentów na uczelniach rolniczych.

Kobiety w rolnictwie: jak wygląda sytuacja w UE?

W krajach Unii Europejskiej rośnie liczba kobiet w sektorze rolnictwa. Utrzymują się jednak rozbieżności w tym aspekcie między poszczególnymi państwami Wspólnoty.

Według danych Eurostatu w Holandii tylko 5 proc. gospodarstw rolnych prowadzonych jest przez kobiety, na Malcie6 proc., w Danii8 proc., a w Niemczech10 proc. Najwyższy odsetek gospodarstw prowadzonych przez rolników płci żeńskiej odnotowano na Łotwie i Litwie. W obu tych krajach wynosi on 45 proc.

Komisja Europejska tłumaczy przywołane statystyki nierównościami między obiema płciami. Można je zaobserwować zwłaszcza w młodszym pokoleniu. Tylko 4,2 proc. rolniczek w Europie to kobiety w wieku poniżej 35 lat. Bruksela dąży do poprawy wskaźników, wykorzystując do tego celu programy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).

Rolnik znaczy mężczyzna?

Agnès Poirier, reżyserka dwóch filmów dokumentalnych o życiu w gospodarstwie rolnym, wskazuje, że jednym z możliwych powodów niewystarczającej reprezentacji kobiet w tej branży jest nadal silne utożsamianie rolnictwa z mężczyznami.

Ten punkt widzenia podziela przewodnicząca stowarzyszenia Les Elles de la Terre, Laurence Cormier, która podkreśliła w rozmowie z EURACTIV.fr, że zawsze mówi się o rolnikach-mężczyznach (fr. „agriculteur” – red.), ale termin na określenie „rolniczki” („agricultrice”) jest nadal „bardzo słabo rozpowszechniony”.

Jednocześnie zwraca ona uwagę, że tendencja ta ulega zmianie. „Dziś kobiety nie boją się już powziąć decyzji o zamieszkaniu na wsi”, wskazała.

Kobiety agrobiznesu mają moc

„Kobiety mniej boją się porażki”

We Francji coraz więcej kobiet decyduje się na założenie gospodarstwa. „Każdego roku 37 proc. spośród rolników rozpoczynających pracę w branży we Francji to kobiety”, informuje FranceInfo.

Jako kobiety wkraczające w świat rolnictwa mamy więcej do udowodnienia niż mężczyźni, o których sądzi się, że zawód rolnika zarezerwowany jest dla nich”, wyjaśniła Cormier, dodając, że „kobiety jednak mniej boją się porażki”.

Według francuskiego ministra Denormandie wyzwania przyszłości w rolnictwie wymagają „wspierania kobiet-rolników”, których rola jest kluczowa dla sektora rolnego.

Ile jest w Polsce rolniczek?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2017 r. w Polsce blisko 7,7 mln kobiet pracowało w rolnictwie. Na tle innych państw nasz kraj zajmuje 8. miejsce ze wskaźnikiem 29 proc. kobiet w tej branży.

Jak podaje GUS, w 2019 i 2020 r. najwięcej kobiet-rolników zamieszkiwało województwo mazowieckie. Na drugim miejscu w zestawieniu znalazło się województwo wielkopolskie.

Autor Julia Czaplicka | EURACTIV.pl
EURACTIV.pl: https://www.euractiv.pl/section/rolnictwowpr/news/kobiety-rolnictwo-francja-ue-unia-europejska/

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 × 3 =

11,152FaniLubię
4,484ObserwującyObserwuj
3,895ObserwującyObserwuj
7,660SubskrybującySubskrybuj

W Generali Agro bon do Biedronki za ubezpieczenie gospodarstwa rolnego

Od 1 grudnia Generali Agro kontynuuje działania na rzecz zachęcenia rolników do ubezpieczania się. Klienci, którzy do końca roku po raz pierwszy ubezpieczą w Generali...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE