Konflikt rolników z weterynarzami. Inspekcja apeluje do rządu

Trwa konflikt rolników z weterynarzami w związku z ASF. Dlatego Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna zwróciła się z apelem do ministrów: rolnictwa i spraw wewnętrznych i administracji o zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom Inspekcji Weterynaryjnej.

Konflikt rolników z weterynarzami, rolnik, rolnictwo, ASF, Inspekcja Weterynaryjna, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna

– Blokowanie przez rolników działań inspektorów oraz obserwowane ostatnio publiczne kwestionowanie wiedzy i praktyki lekarsko-weterynaryjnej w zakresie zwalczania ASF to najlepsza droga rozprzestrzenienia się wirusa i potęgowania strat gospodarczych – mówi Jacek Łukaszewicz prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.

Konflikt rolników z weterynarzami. Nie dopuścili do uboju zdrowych świń

W opinii samorządu lekarsko-weterynaryjnego niedopuszczalna jest sytuacja, jaka miała miejsce w zeszłym tygodniu w miejscowości Dawidy (woj. lubelskie). Wtedy trzech pracowników Inspekcji Weterynaryjnej wykonujących czynności służbowe było wbrew swojej woli przetrzymywanych przez 8 godzin przez grupę rolników.

Przypominamy, że pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej w zakresie wykonywania czynności określonych w ustawie podlegają ochronie prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych – ocenia Łukaszewicz.

Jego zdaniem działania rolników były niedopuszczalne.

Duże emocje i łzy towarzyszyły ubiegłotygodniowej próbie wybicia świń w jednym z gospodarstw w miejscowości Dawidy (woj. lubelskie) w zawiązku z pojawieniem się wirusa ASF w sąsiedniej chlewni. Na miejsce przybyło kilkudziesięciu gospodarzy, którzy zablokowali auto weterynarzy. W protest rolników zaangażowała się także Unia Warzywno-Ziemniaczana. ZOBACZ FILM⇓⇓⇓

Siłą zablokowali realizację podjętej zgodnie z przepisami decyzji administracyjnej o wybiciu świń w okręgu zapowietrzonym ASF. Fakt, że mimo upływu tygodnia, zwierzęta wciąż pozostają w chlewniach stanowi zaprzeczenie podstawowych zasad zwalczania ASF – tak Łukaszewicz ocenia ubiegłotygodniowy konflikt rolników z weterynarzami.

-Publiczne kwestionowanie wiedzy oraz praktyki lekarsko-weterynaryjnej jest najlepszą drogą do dalszego rozprzestrzenia się ASF w głąb kraju – mówi Jacek Łukaszewicz.

Bioasekuracja jedynym wyjściem?

Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna w pełni zgadza się ze stwierdzeniem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego. Powiedział on, że nie ma innych metod zwalczania ASF jak stosowanie zasad bioasekuracji oraz tworzenie stref ograniczeń i wybijanie świń.

Osoby, które zablokowały działania Inspekcji Weterynaryjnej w województwie lubelskim biorą pełną odpowiedzialność za dalszy rozwój wirusa w tym rejonie – wyjaśnia prezes KRLW.

Braki kadrowe i finansowe Inspekcji

Zwraca również uwagę, że bezwzględnym warunkiem skutecznej walk z ASF jest doprowadzenie do szybkiego wzmocnienia Inspekcji Weterynaryjnej. Powiatowe inspektoraty weterynarii są niedofinansowane i cierpią na braki kadrowe.

Z zadowoleniem przyjmujemy obietnice rządu przyznania Inspekcji Weterynaryjnej dodatkowych etatów. Zwracam jednak uwagę, że same etaty nie zwalczą ASF, jeżeli do pracy nie zgłoszą się ludzie. Tymczasem niskie pensje w Inspekcji Weterynaryjnej skłaniają lekarzy do odchodzenia z pracy w Inspekcji. Szukają zajęcia w sektorze prywatnym. Najlepszym tego przykładem są liczne wakaty w tej instytucji – podsumowuje Łukaszewicz.

Redakcja AgroNews

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Rolnicy poszkodowani przez powódź dostaną pomoc. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie

Rada Ministrów przyjęła dziś rozporządzenie umożliwiające Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) udzielanie pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku powodzi. Biura powiatowe ARiMR będą przyjmować...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics