Koniec maślanej drożyzny? Ceny na aukcji GDT spadły ostro w dół

Na wtorkowej aukcji ceny produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii spadły. Najbardziej staniała maślanka w proszku i masło.

\"rolnictwo,

Indeks cen GDT zmniejszył się na niej do 1 050 pkt. wobec 1 075 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 19 września br. (spadek o 2,4 proc.), co było wyraźnie poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jednocześnie jest to najsilniejszy spadek indeksu GDT od marca br. – wyjaśnia Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Ceny maślanki i masła bardzo spadły

Największy spadek zanotowały ceny ceny maślanki w proszku (-10,3 proc.), masła (-3,6 proc.) oraz bezwodnego tłuszczu mlecznego (-3,4 proc.).

Znacząco zwiększyła się ilość sprzedanych towarów.

Zdaniem analityków na uwagę zasługuje spadek cen masła. Zgodnie z danymi Komisji Europejskiej jego ceny w II poł. września obniżyły się po raz pierwszy od marca br. Obniżenie cen masła w ostatnich tygodniach odnotowano również w USA.
 

Światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu

Ekonomiści przewidują, że w najbliższych miesiącach światowy rynek mleka wejdzie w spadkową fazę cyklu.

Wyniki wczorajszej aukcji GDT w połączeniu z tendencjami obserwowanymi w UE oraz USA stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym światowy rynek mleka osiągnął już szczyt cyklu i w kolejnych miesiącach obserwowany będzie spadek cen produktów mlecznych, w szczególności cen masła – przewiduje Olipra.

Polski nabiał po raz pierwszy na Global Dairy Trade

Od 21 listopada 2017 roku polskie produkty mleczarskie będą oferowane, po raz pierwszy w historii, na światowej giełdzie nabiału Global Dairy Trade (GDT Events) w Nowej Zelandii. Polskie towary sprzedawane będą za pośrednictwem Polish Dairy – pierwszego polskiego integratora obrotu.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here