Koniec z przełowieniem! Ruszy odbudowa zasobów ryb

Sukces głosowania plenarnego Parlamentu Europejskiego w sprawie Wspólnej Polityki Rybołówstwa! Zdecydowana większość europarlamentarzystów opowiedziała się za odbudową malejących zasobów ryb i zlikwidowaniem przełowienia!

 

\"Koniec

 

Koalicja OCEAN2012 z radością powitała wyniki historycznego głosowania Parlamentu Europejskiego, w sprawie propozycji reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa (WPRyb). Przez całe dziesięciolecia WPRyb Unii Europejskiej nie zapobiegła nadmiernym połowom, ale dzisiaj aż 502 europarlamentarzystów poparło koncepcję odbudowy unijnych zasobów ryb do 2020 roku.

Czytaj: Zielone światło dla mączek mięsno-kostnych

Czytaj: ARIMR dofinansuje inwestycje w ramach PO RYBY 2007 – 2013

Czytaj: Znamy kwoty połowowe 2013!

Europosłowie opowiedzieli się nie tylko za wcześniejszym terminem, w którym przełowienie powinno się definitywnie zakończyć, ale i ustanowili jednoznaczny cel odtworzenia stad ryb. W przeciwieństwie do Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE, głosowanie plenarne opowiedziało się za koniecznością oszacowania zdolności połowowej floty zgodnie ze zobowiązaniami UE oraz za pomocą finansową uwarunkowaną przestrzeganiem zasad WPRyb. Wreszcie, europarlamentarzyści wsparli propozycję by nagradzać preferencyjnym dostępem do zasobów ryb tych rybaków, którzy łowią w sposób przyjazny dla społeczeństwa i zrównoważony środowiskowo.

502 europosłów reprezentujących wszystkie ugrupowania polityczne dokonało historycznego kroku, głosując za odwróceniem wieloletniego trendu nadmiernych połowów w Unii Europejskiej oraz za wyznaczeniem ambitnych celów odbudowy stad, powiedziała Justyna Niewolewska z Fundacji Nasza Ziemia i koalicji OCEAN2012.
 

Głosowanie było bardzo wyraźnym sygnałem dla ministrów odpowiedzialnych za sektor rybołówstwa, że w nadchodzących negocjacjach z Parlamentem Europejskim w sprawie reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa, niezbędne będzie zlikwidowanie problemu przełowienia w szybszym terminie niż początkowo zamierzano.
 

Obecnie Parlament Europejski, Rada Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa UE oraz Komisja Europejska rozpoczną proces negocjacji w trybie posiedzeń trójstronnych. Niemiecka europarlamentarzystka, Ulrike Podust, będzie przewodniczyć zespołowi Komisji, zaś Rada będzie reprezentowana przez Ministra Rybołówstwa Irlandii, Simona Coveney. Ministrowie spotkają się pod koniec lutego w celu sfinalizowania pozycji negocjacyjnej Rady. To dobry dzień dla środowiska naturalnego. Przeważająca większość członków Parlamentu Europejskiego oddała głos za zakończeniem nadmiernych połowów i za odnowieniem zasobów ryb. Obecnie oczekujemy, że unijni ministrowie ds. rybołówstwa podejmą mądre decyzje dla dobra naszych zasobów ryb oraz lokalnych społeczności zależnych od połowów, dodaje Justyna Niewolewska.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here