Kontrola jakości owoców i warzyw: nieprawidłowości w znakowaniu artykułów

Kontrola jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oraz pieczarek przeprowadzona w II kwartale 2009 roku skoncentrowana była na artykułach znajdujących się w handlu detalicznym. Nieprawidłowości ujawnione w toku kontroli dotyczyły przede wszystkim znakowania artykułów. Kontrolowane partie były oznakowane w sposób niekompletny. Na opakowaniach lub tabliczkach umieszczonych w pobliżu świeżych owoców, warzyw i pieczarek brakowało informacji dotyczących charakterystyki jakościowej oraz kraju pochodzenia. Ponadto w przypadku 49 partii stwierdzono całkowity brak oznakowania.

Nieprawidłowości w powyższym zakresie stwierdzono w przypadku 30% wszystkich skontrolowanych partii, podczas gdy kontrole przeprowadzone w I kwartale 2009 roku wykazały nieprawidłowości w przypadku 22% partii świeżych owoców i warzyw. Wzrost liczby partii nieprawidłowo oznakowanych wynika z faktu, że kontrole przeprowadzone były w handlu detalicznym, tj. w małych, średnich, dużych sklepach oraz hiper i super – marketach, często kontrolowanych po raz pierwszy. Właściciele tych sklepów nie byli świadomi obowiązku przestrzegania wymagań norm handlowych, zwłaszcza odnośnie znakowania świeżych owoców i warzyw.
 
Jakość handlowa świeżych owoców i warzyw oraz pieczarek skontrolowanych w II kwartale 2009 roku w zakresie wymagań minimalnych, wymagań zadeklarowanej klasy jakości, wielkości i prezentacji była na niższym poziomie niż w ubiegłym kwartale. Nieprawidłowości w tym zakresie stanowiły 0,2-5% liczby partii oraz ok. 1-2% masy partii. Analizując wyniki kontroli odnośnie poszczególnych skontrolowanych gatunków, należy zaznaczyć, że gatunki priorytetowe kontrolowane w II kwartale 2009 roku, takie jak truskawki, sałata i ogórki pochodzenia krajowego wykazały znacznie więcej nieprawidłowości odnośnie jakości handlowej, niż te same owoce i warzywa pochodzące z innych krajów UE oraz krajów trzecich.

Podczas kontroli ogórków krajowych nieprawidłowości stwierdzono w odniesieniu do 41% liczby partii i 26% masy partii, a w przypadku ogórków pochodzących z Hiszpanii i Holandii, odpowiednio 12% liczby partii i 1% masy partii.

Wyniki kontroli pieczarek, przeprowadzonej w II kwartale 2008 roku były zbliżone do wyników tegorocznej kontroli. Nieprawidłowości stwierdzone w 2008 roku stanowiły 30% partii i 7% masy partii, a w 2009 roku odpowiednio 23% partii i 7% masy partii. Skontrolowane pieczarki z wyjątkiem 1 partii były pochodzenia krajowego.

Na podstawie analizy wyników kontroli przeprowadzonej w II kwartale 2009 roku, zalecane są kolejne, konsekwentne kontrole jakości handlowej świeżych owoców i warzyw oraz pieczarek, ze szczególnym uwzględnieniem artykułów pochodzenia krajowego wprowadzanych do obrotu na etapie sprzedaży detalicznej.

Ponadto, od dnia 1 lipca 2009 roku obowiązują nowe przepisy odnośnie wymagań jakości handlowej dla świeżych owoców i warzyw.  Kontrole zgodności ze szczegółowymi normami handlowymi obejmą jedynie 10 gatunków świeżych owoców i warzyw, tj. jabłka, gruszki, owoce cytrusowe, owoce kiwi, brzoskwinie i nektaryny, truskawki, winogrona, sałatę, paprykę i pomidory. Pozostałe gatunki sektora objęte są wymaganiami ogólnej normy handlowej, w której wymagania odnośnie znakowania zostały znacznie uproszczone. Podstawową wymaganą informacją jest podanie pełnej nazwy kraju pochodzenia.

W związku z powyższym, podczas kontroli jakości handlowej świeżych owoców i warzyw należy zwracać szczególną uwagę na kompletne oznakowanie gatunków objętych szczegółowymi normami handlowymi oraz na podanie informacji odnośnie kraju pochodzenia w przypadku pozostałych gatunków sektora świeżych owoców i warzyw wprowadzanych do obrotu na rynku wewnętrznym.

Źródło: Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Video thumbnail
Informator Agronomiczny: Wszystko o nawożeniu wiosennym
22:34
Video thumbnail
Jak poprawić tolerancję roślin na stres oksydacyjny?
05:03
Video thumbnail
Działania prewencyjne Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2020 roku
05:28
Video thumbnail
Wyzwania na rynku mięsa
01:14:08
Video thumbnail
Owoce, hit eksportowy?
01:26:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #5
59:34
Video thumbnail
Rolnictwo zrównoważone wpływa na ekonomikę gospodarstw
07:03
Video thumbnail
Nowości w odmianach kukurydzy od Syngenta
05:22
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #4
01:00:26
Video thumbnail
Zbiór kukurydzy na kiszonkę 2020
04:11
Video thumbnail
Uroczyste wręczenie "Znaku Bezpieczeństwa KRUS"
04:59
Video thumbnail
Wirtualne Dni Kukurydzy PROCAM
56:30
Video thumbnail
Podsumowanie Konkursu dla dzieci: Dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!
03:14
Video thumbnail
Wirtualne Dni Warzyw PROCAM
01:00:03
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #3
01:02:05
Video thumbnail
Rekordowe plony pszenicy ozimej - Rekord Polski 2020
07:29
Video thumbnail
Ślimaki w uprawie rzepaku - wrześniowy PROCAM Alert Extra
01:53
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #2
44:53
Video thumbnail
Żniwa już za Wami? Pamiętajcie by dobrze zagospodarować słomę
05:00
Video thumbnail
PROCAM Cup - treningi 2020
02:12
Video thumbnail
Informator Agronomiczny #1
50:56
Video thumbnail
dr Aleksandra Hadzik, prezes KRUS apeluje o zachowanie bezpieczeństwa podczas żniw!
01:22
Video thumbnail
Jak rolnik powinien zabezpieczyć gospodarstwo by spać spokojnie?
03:23
Video thumbnail
Doglebowa czy nalistna? Ochrona herbicydowa rzepaku ozimego
14:54
Video thumbnail
KRUS zainaugurowała Strategię „Wizja Zero” w sektorze rolniczym w Polsce w 2020 r.
08:01
Video thumbnail
Ziemniaki pod najlepszą ochroną w PROCAM Alert
08:56
Video thumbnail
Ruszyła druga edycja konkursu filmowego dla młodzieży "Moja Wizja Zero"
02:04
Video thumbnail
Prof. Andrzej Kowalski przewodniczącym Kapituły Konkursu - Plebiscytu AgroWybór 2020
01:40
Video thumbnail
Zielony ład - szansa czy wyzwanie dla polskiego rolnictwa?
04:24
11,174FaniLubię
4,567ObserwującyObserwuj
3,877ObserwującyObserwuj
5,390SubskrybującySubskrybuj

Lewica proponuje 1 mld zł rocznie na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt

Lewica przygotowała projekt nowelizacji ustawy, w której proponuje aby co roku na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przeznaczano 1 mld zł. Rolnictwo, a szczególnie...

Obserwuj nas na INSTAGRAMIE