Koszty produkcji mleka rosną, sytuacja hodowców dramatyczna

Koszty produkcji mleka w krajach UE są bardzo wysokie, a ceny skupu ich nie pokrywają – informuje Europejska Rada ds. Mleka.

koszty produkcji mleka, mleko, EMB, ceny mleka, rolnik, rolnictwo, portal rolny

Opublikowane w ostatnim czasie zestawienia ekonomiczne z najnowszymi danymi z Francji, Niemiec, Danii, Belgii, Luksemburga i Holandii, wykazują, że koszty produkcji mleka i uzyskiwane przez rolników ceny rosną niezależnie od siebie.

Z najnowszych kalkulacji kosztów produkcji mleka zaprezentowanych przez Europejską Radę ds. Mleka wynika, że średni koszt produkcji mleka w ciągu pięciu lat w sześciu krajach europejskich (Francji, Niemiec, Danii, Belgii, Luksemburga i Holandii) wynosił od 41 do 46 eurocentów za kilogram mleka. Ale ceny skupu w tym czasie wynosiły przeciętnie od 32 do maksymalnie 35 eurocentów za kilogram mleka.

– Europejscy producenci mleka są co miesiąc na minusie – mówi autor badania, dr Karin Jürgens z Biura ds. Socjologii Wiejskiej i Rolnictwa (BAL).

– Jeśli ten problem nie zostanie rozwiązany, hodowcy bydła mlecznego – zarówno ci mniejsi, jak i więksi – będą mieli coraz większe trudności z dalszą produkcją mleka w Europie – uważa Jürgens.

W 2017 r. koszty produkcji we wszystkich sześciu krajach, w tym wynagrodzenie i średnie inwestycje netto, były znacznie wyższe niż ceny mleka i wynosiły odpowiednio 43,39 centów / kg (Niemcy) i 48,89 eurocentów / kg (Luksemburg). Nawet bez uwzględnienia koniecznych inwestycji, średni deficyt w ciągu 5 lat był wysoki i wynosił od 14 proc. (Dania) do 27 proc. (Belgia i Francja).

Koszty produkcji mleka rosną, sytuacja rolników zła

Według Erwina Schöpgesa, hodowcy bydła mlecznego z Amel we wschodniej Belgii i przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Mleka, te wyliczenia potwierdzają złą sytuację w gospodarstwach.

– My, producenci mleka, nie odzyskamy nawet poniesionych kosztów produkcji. Zapomnijmy o wynagrodzeniu za naszą pracę – mówi Schöpges.

Kryzys ten może się pogłębić ze względu na niedobory pasz spowodowane suszą.

oprac. Kamila Szałaj, na podst. EMB, fot. pixabay.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here