KRIR domaga się odstrzału wszystkich dzików ze strefy ASF

Samorząd rolniczy uważa, że należy odstrzelić wszystkie dziki na terenach objętych restrykcjami w związku z pojawieniem się wirusa ASF. W tej sprawie zostało wysłane pismo do ministra rolnictwa.

 

\"rolnictwo,


Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, tylko poprzez odstrzał dzików uda się ograniczyć przypadki występowania wirusa ASF.

– Dotychczasowe wytężone działania wszystkich służb i instytucji zaangażowanych w walkę z pomorem nie przyniosły natychmiastowego wyniku, czego dowodem są kolejne przypadki wykrycia wirusa wśród odstrzelonych lub padłych dzików – uważa Wiktor Szmulewicz, Prezes KRIR.

Jego zdaniem zbliżający się okres rui u dzików niesie ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa do stad i populacji dzików z terenów wolnych obecnie od wirusa.

– Samorząd rolniczy uważa, iż należałoby podjąć decyzje o całkowitej depopulacji stad dzików, co najmniej z terenów powiatów, na których ten wirus występuje oraz do nich przyległych. Natomiast na terenach, do których może być przeniesiony wirus, powinno się w maksymalnym stopniu ograniczyć pogłowie dzików – czytamy w komunikacie KRIR.

Zarząd KRIR zaapelował do ministra rolnictwa, by powiatowi lekarze weterynarii podjęli działania w celu eliminacji oraz ograniczania populacji dzika z terenów objętymi restrykcjami związanymi z ASF.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here