KRIR: rekompensaty za nieutrzymywanie świń za niskie

Rekompensaty za rezygnacje z utrzymywania świń w związku z wystąpieniem wirusa ASF są za niskie – uważa Krajowa Rada Izb Rolniczych.
 

\"rolnictwo,

 

 
Zarząd KRIR ma kilka uwag dotyczących zapisów w przygotowywanym właśnie w resorcie rolnictwa rozporządzeniu w sprawie rekompensat dla podlaskich rolników. Przede wszystkim jednak zwraca uwagę na ich wysokość.
 
– Proponowana wysokość rekompensaty 100 zł rocznie za sztukę zrekompensuje być może, poniesione straty za zaprzestanie produkcji, jedynie dla gospodarstw prowadzących tucz, szczególnie w systemie nakładczym. Natomiast jest zdecydowanie za niska dla pozostałych grup gospodarstw, w tym również dla osób i gospodarstw utrzymujących świnie na potrzeby własne – czytamy w komunikacie KRIR.
 

W związku z tym samorząd rolniczy proponuje kilka poprawek do projektu rozporządzenia.  Oczekuje przede wszystkim zróżnicowania stawek rekompensat. Miałyby one być przyznawane ze względu na system produkcji w zależności od typu gospodarstw, grup technologicznych i ilości utrzymywanych zwierząt w gospodarstwie. Poza tym KRIR domaga się zmiany terminu składania wniosku o wypłatę drugiej i następnych części rekompensaty na wcześniejszy niż obecnie proponowana data po 15 maja. 

272 rolników rezygnuje
Rezygnację z produkcji trzody chlewnej w ramach programu bioasekuracji zadeklarowało 272 rolników, którzy łącznie hodują 5616 świń
. Otrzymają oni jednorazowe odszkodowania za zabicie zwierząt, a od 29 lipca mogą się także ubiegać o rekompensaty – 50 zł za sztukę wypłacane dwa razy w roku. 

oprac. Kamila Szałaj

Redakcja AgroNews, fot. dreamstime.com 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here