KRIR: szacowanie strat powinno odbywać się oddzielnie dla produkcji roślinnej i zwierzęcej!

Mając na uwadze wniosek zgłoszony przez Podlaską Izbę Rolniczą, 17 października br. Zarząd KRIR wystąpił do resortu rolnictwa w sprawie wprowadzenia zmian do rozporządzenia z dnia 13 września 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 (Dz. U. z 2013 r. poz. 877,  j.t).

 

\"\"

Zgodnie z art. § 4 ust 1 pkt.1 w/w rozporządzenia pomoc przyznaje się jeżeli  wysokość szkód spowodowanych w gospodarstwie, oszacowanych przez komisję wynosi:

·    średnio powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji w gospodarstwie rolnym – w uprawach rolnych, zwierzętach gospodarskich w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. Nr 133, poz. 921, z późn. zm.), zwanych dalej "zwierzętami gospodarskimi", lub rybach oraz

·    nie mniej niż 10.000 zł – w budynkach, budowlach, maszynach lub urządzeniach służących do produkcji rolnej, sadach lub plantacjach wieloletnich, lub stadach podstawowych zwierząt gospodarskich.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku wystąpienia szkód w gospodarstwie, straty szacowane są z uwzględnieniem produkcji zwierzęcej jak i roślinnej. W przypadku hodowców bydła, u których straty wystąpią jedynie na pastwiskach, łąkach i spowodują straty przekraczające nawet np. 50% produkcji roślinnej, to taki rolnik i tak nie przekroczy wymaganych obecnie 30% szkód w odniesieniu do średniej rocznej produkcji roślinnej zwierzęcej, a przecież utrata możliwości korzystania z łąk i pastwisk jest bardzo dotkliwą  i kosztowną stratą dla rolnika, którzy zmuszeni są do zaciągania kredytów preferencyjnych na zakup pasz w celu utrzymania stada.

Czytaj także:
30 dni roboczych na złożenie wniosku przez poszkodowanych przez klęski żywiołowe!
ARiMR rozpoczęła wypłatę tegorocznych dopłat ONW oraz wsparcia z "Programu rolnośrodowiskowego"

W związku z powyższym Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zawnioskował o zmianę obowiązujących przepisów tak, aby szacowanie strat w gospodarstwie było dokonywane oddzielnie dla produkcji roślinnej i zwierzęcej, co faktycznie przyczyniłoby się do odtworzenia potencjału produkcyjnego poszkodowanych gospodarstw.

Źródło: Krajowa Rada Izb Rolniczych,
Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Arktyczny chłód nadpływa nad Polskę. Uwaga na przymrozki!

Najbliższy tydzień zapowiada się jako pochmurny i deszczowy. Intensywnie popada szczególnie w weekend na Pomorzu oraz w Sudetach. Na północnym wschodzie i w rejonach górskich możliwe opady deszczu ze śniegiem i samego...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics