Kto zmodernizuje gospodarstwo?

Dotacje unijne to nie jest worek bez dna – tak Ministerstwo Rolnictwa podsumowuje zakończoną kampanię przyjmowania wniosków o wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych. Już teraz wiadomo, że nawet jedna piąta rolników może nie dostać pieniędzy z powodu braku środków – podaje TVP Rolna.

W 2011 r. wnioski o przyznanie pomocy w ramach działania  "Modernizacja gospodarstw rolnych" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 były przyjmowane w terminie od dnia 3 stycznia 2011 r.  do dnia:

  • 17 stycznia 2011 r. – w województwach: lubuskim, opolskim, podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim,
  • 28 stycznia 2011 r. – w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, śląskim i świętokrzyskim, przy czym

przez pierwsze 14 dni terminu naboru wniosków w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim mogą być  składane wyłącznie wnioski o przyznanie pomocy na realizację operacji dotyczących priorytetu "środki towarzyszące restrukturyzacji sektora mleczarskiego", o którym mowa w art. 16a ust. 1 lit. e rozporządzenia Rady (WE) nr 1698/2005 – jak czytamy na stronie ARiMR.

W naborze  wniosków priorytetowo będą traktowani ci rolnicy, którzy chcą inwestować w restrukturyzację prowadzonej przez siebie produkcji mleczarskiej. Jest to związane z ubiegłoroczną nowelizacją rozporządzenia MRiRW dotyczącego warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach tego działania.

Do rozdysponowania jest prawie 2 miliardy 400 milionów złotych. Złożone wnioski opiewają na kwotę o ponad miliard złotych wyższą. Pula środków została przekroczona we wszystkich województwach. W więkoszści brakuje drugie tyle pieniędzy.

Marzena Gadomska – ARiMR:
Na ostateczny wynik, ile będzie złożonych wniosków, będziemy musieli poczekać, dlatego że wnioski będą do nas wpływały jeszcze pocztą.

Szanse na wysokie miejsce na listach rankingowych mają ci rolnicy, których dokumenty otrzymają najwięcej punktów. A kryteriów oceny jest kilka. Przy wnioskach mlecznych liczy się wielkość kwoty oraz cel operacji. Przy pozostałych pod uwagę brana jest dochodowość gospodarstwa liczona w ESU oraz rodzaj inwestycji. Pierwsze listy rankingowe powinny zostać zamieszczone na stronie internetowej ARiMR już pod koniec lutego.

Grażyna Wereszczyńska – ARiMR : Prezes zamieści te listy rankingowe dla pierwszego etapu dla wniosków mlecznych w województwach, gdzie był prowadzony wyłącznie nabór mleczny, po 20 lutego. Natomiast dla pozostałych województw listy rankingowe pojawią się w połowie marca. 

Czy jest szansa na zwiększenie puli środków? Pierwsze dodatkowe pieniądze teoretycznie już są.

Marek Sawicki – minister rolnictwa:
To jest 90 milionów euro, jeśli będzie szybka zgoda Komisji to jeszcze do tego naboru, do tej puli środków mleczarskich i modernizacyjnych, będzie dołożona.

Rolnikom nie pozostaje zatem nic innego, jak cierpliwie czekać” – informuje Agrobiznes z dnia  1 lutego 2011 roku.

To już prawdopodobnie ostatni nabór wniosków na to działanie w ramach PROW 2007-2013, bo zainteresowanie dotacjami do inwestycji w rolnictwie było największe spośród wszystkich unijnych programów.
Najwięcej podań złożyli rolnicy z województwa mazowieckiego – 5398 na kwotę prawie 802 mln złotych. Najmniej wniosków pochodzi z regionu lubuskiego – 117 o wartości 17,6 mln złotych.

Redakcja AgroNews, fot. sxc.hu
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here