Kukiz’15: wybrakowana ustawa PiS znów uderza w rolników

– Ograniczanie praw rolników do sprzedaży wytworzonych przez nich produktów jest niedopuszczalne – tak poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko komentuje ustawę, która miała ułatwić rolnikom sprzedaż żywności wytworzonej w ich gospodarstwach. Tymczasem okazuje się, że sprzedaż takiej żywności do sklepów czy restauracji jest zabroniona.

 

\"rolnictwo,
 

1 stycznia weszła w życie ustawa, która miała ułatwić rolnikom wytworzoną przez nich żywność. Podczas prac nad ustawą posłowie podkreślali konieczność umożliwienia sprzedaży przetworzonej przez rolników żywności do lokalnych sklepów czy stołówek.

– Złożona została nawet poprawka, która taką szansę miała dawać. Niestety – miała – bo zapisy ustawy przeczą same sobie. Z jednej strony, na podstawie przepisów podatkowych, ustawa pozwala na sprzedaż żywności do sklepów i restauracji; z drugiej – zabrania na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia – wyjaśnia Sachajko. I dodaje, że polska żywność to jakość i smak, które od lat cieszą się uznaniem, dlatego rolnikom należy umożliwić jej sprzedaż i zapewnić warunki do swobodnego rozwoju.

– Celem polskiej polityki wobec rolników powinien stać się powrót tradycyjnej roli rolnika, jako wytwórcy i przetwórcy żywności, a co za tym idzie przywrócenie rolnikowi prawa do sprzedaży produktów żywnościowych wytworzonych w sposób tradycyjny, domowy, pochodzących z własnego gospodarstwa – przekonywał  Sachajko.

Jego zdaniem ograniczanie praw rolników do sprzedaży wytworzonych przez nich produktów jest niedopuszczalne.

Kukiz`15: Sprzedaż bezpośrednia żywności to najlepszy sposób

Posłowie Kukiz’15 w styczniu 2016 roku złożyli swój projekt ustawy o sprzedaży bezpośredniej, który pozwalałby konsumentom na zakup żywności wytworzonej przez rolników. Projekt ten jest podobny do uregulowań, jakie istnieją w innych państwach UE np. we Francji czy we Włoszech.

– Sprzedaż bezpośrednia to jedyny sposób na stworzenie rolnikom odpowiednich warunków rozwoju i zapewnienie konsumentom dostępu do zdrowych produktów naturalnego pochodzenia i najwyższej jakości – mówił poseł ruchu Kukiza.

Redakcja AgroNews, fot. Kukiz`15

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here