Kukiz15: rząd wprowadza GMO do Polski

– PiS uchwaliło dziurawą ustawę, która może wprowadzić GMO do Polski – ocenił w czwartek Jarosław Sachajko (Kukiz15) po tym, jak Sejm uchwalił nowelizacje ustawy o GMO.

rolnik, rolnictwo, portal rolny, Kukiz15, GMO

Na wczorajszym posiedzeniu Sejmu posłowie znowelizowali ustawę o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Przyjęte rozwiązania pozwolą wypełnić w całości zobowiązania Polski wynikające z prawa UE w zakresie zgłaszania i rejestracji upraw GMO.

Zdaniem posłów Kukiz15 „przyjęte przepisy mogą prowadzić do tego, że uprawy GMO rozleją się po Polsce”.

– Głosami PiS odrzucona została większość poprawek zgłoszonych przez klub Kukiz15, które miały chronić Polaków przez skutkami używania żywności modyfikowanej genetycznie. Polskiemu rządowi nie zależy na zdrowiu polskich obywateli – mówił Sachajko.

Przypomniał, że Klub Kukiz15 zgłosił około 30 poprawek, z czego przyjęto tylko 7.

PiS uchwaliło dziurawą ustawę. Nie zabezpiecza ona polskich konsumentów i rolników przed GMO – oburza się poseł Sachajko.

– Polska zdrowa żywność nie obroni się sama! Zdrowie jest przecież najważniejsze. Poprzez takie poprawki jak nasze jesteśmy w stanie zapobiec szkodliwemu GMO w Polsce, ale niestety PiS zdecydowaną większość ich odrzuciło i ma gdzieś zdrowie Polaków – ocenił Norbert Kaczmarczyk (Kukiz15).

W myśl znowelizowanych przepisów Polska będzie strefą wolną od upraw GMO. Istnieje jednak możliwość prowadzenia takich upraw w specjalnych strefach. Na ich utworzenie trzeba będzie uzyskać zgodę.

oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here