Kukiz15 zaprezentował Obywatelski Program Rolny

Wczoraj w Sejmie Ruch Kukiz15 zaprezentował założenia Obywatelskiego Programu Rolnego. Poseł tej partii Jarosław Sachajko podkreślił, że program powstał w porozumieniu ze stroną społeczną.

 

rolnictwo, rolnik, zysk rolnika, portal rolny, Obywatelski Program Rolny, Kukiz, Sachajko

 

Program składa się z kilku części m.in. obowiązków i praw rolników względem państwa, diagnozy stanu obecnego, priorytetów w polityce rolnej.

– Program jest obszerny i dotyczy wszystkich nas-konsumentów. Nie można dalej podsycać konfliktu między rolnikami a ludźmi z miasta. Chcemy doprowadzić do konsensusu, w jakim kierunku powinna rozwijać się polska wieś, by za rok była przygotowana jedna duża ustawa dająca stabilizację – podkreślał przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa, Jarosław Sachajko.

"Polakom grozi drożyzna, spożywanie produktów gorszej jakości"

Zdaniem posłów Kukiz15, dotychczasowi rządzący nie potrafili wypracować krajowego modelu polityki rolnej uwzględniającego jego potencjał i rolę służebną wobec obywateli.

– Wszystkie kolejne rządy realizują ten sam kierunek polityki rolnej, niekorzystny i degradujący polskie rolnictwo. W obecnym stanie postępującej likwidacji z przestrzeni rolniczej gospodarstw rodzinnych, Polakom grozi drożyzna, spożywanie produktów gorszej jakości, utrata samowystarczalności żywnościowej prowadząca do zewnętrznego uzależnienia – wskazuje Sachajko.

 

Z kolei zdaniem współautora dokumentu, eksperta ds. rolnictwa, Romana Izdebskiego, obecna polityka rolna jest niezgodna z naszym interesem narodowym.

Natomiast Elżbieta Zielińska z Kukiz15 dodała, że jednym z założeń programu jest aktywizacja polskiej wsi. Posłanka podkreśliła, że jej partia wspiera aktywizację kobiet na wsi.

– To zmiana ustawy, która dotyczy kół gospodyń wiejskich .Te koła dzisiaj w większości się nie rejestrują, bo nie mają żadnych możliwości, żeby aktywnie działać i prowadzić działalności gospodarczych – mówiła Elżbieta Zielińska, posłanka Kukiz15.

Założenia Obywatelskiego Programu Rolnego

Wśród priorytetów posłowie Kukiz15 wymienili m.in.:

 • Wypracowanie spójnego stanowiska Polski na temat WPR po 2020 r.
 • Sprzeciw wobec umów handlowych CETA i TTIP.
 • Opracowanie spójnej strategii rozwoju polskiego rolnictwa i wsi.
 • Sprzedaż bezpośrednia i lokalna.
 • Monitoring cen i kosztów produkcji rolnej i ustalenie cen referencyjnych.
 • Repolonizacja majątku narodowego zakładów przetwórczych i innych podmiotów związanych z rolnictwem.
 • Wprowadzenie krajowych standardów jakości żywności oraz zasad etykietowania.
 • Ujednolicenie i uproszczenie wymogów do produkcji i sprzedaży żywności przez rolników.
 • Efektywny system doradztwa rolniczego.
 • Wprowadzenie do szkół rolniczych wszystkich szczebli nowych programów nauczania, w tym najnowszej wiedzy o wytwarzaniu żywności wysokiej jakości.
 • Wprowadzenie rozwiązań zachęcających przedsiębiorców do lokowania proekologicznych zakładów pracy na obszarach wiejskich.

oprac. Kamila Szałaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here