Kukurydzy będzie więcej? MARS podnosi prognozy

Unijna jednostka monitorująca uprawy MARS nieznacznie podwyższyła prognozę plonowania kukurydzy w Unii Europejskiej – z wcześniejszych 6,4 t/ha do 6,43 t/ha.

 

\"rolnictwo,

 

Jak wynika z analizy FAMMU/FAPA, MARS dokonywał kilkakrotnych negatywnych korekt wysokości prognozowanych plonów ze względu na spodziewane skutki suszy.

"Tym razem korekta była dodatnia, gdyż uwzględniła pozytywne oddziaływanie opadów deszczu odnotowanych w drugiej połowie sierpnia br. w niektórych częściach zachodniej Europy. Nie zmienia to faktu, iż tegoroczne plonowanie kukurydzy w Unii będzie zarówno gorsze niż przed rokiem – o około 20,4%,  jak również poniżej średniej pięcioletniej (o 8,5%)" – czytamy w komunikacie FAMMU/FAPA.

Poza tym MARS nieznacznie podwyższył oszacowanie plonów jęczmienia – z 4,62 t/ha do 4,63 t/ha. W dalszym ciągu oznacza to jednak plony tego gatunku o 5,5% mniejsze niż rok wcześniej. Natomiast bez zmian pozostawiono szacunek plonów pszenicy miękkiej w UE z tegorocznych zbiorów – w wysokości 5,81 t/ha, tj. o 5,4% mniej w porównaniu z ubiegłorocznym wynikiem. 

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/United Soybean Board

Źródło:  FAMMU/FAPA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here