KZPBC: susza redukuje plony buraków. Cukru będzie mniej

Buraki cukrowe w Polsce plantatorzy zasiali na powierzchni około 180 tys. ha – poinformował Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

 

\"\"

 

Z danych Związku wynika, że pomimo wczesnej, ale bardzo zróżnicowanej wiosny średnia obsada roślin na 1 ha wynosi około 93 tys. szt.

– Wystąpiły warunki do „pośpiechowatości”, szczególnie przy wczesnych siewach. Ze względu na dość duże zachwaszczenie trzeba było stosować 3, a nawet 4 opryski herbicydami. Ponadto w niektórych rejonach nasiliło się występowanie mszyc, pchełek, pędraków i konieczne było wykonanie zabiegów ochronnych. Na niektórych plantacjach daje się zauważyć brak boru – informuje KZPBC.

Platatorom buraków cukrowych we znaki dała się także susza. Z informacji KZPBC wynika, że brak opadów największe szkody wyrządził na plantacjach od Wielkopolski po województwo kujawsko-pomorskie i Centralną Polskę.

Czytaj także:
Walczymy z chwościkiem buraka cukrowego

– W tych rejonach nie należy liczyć na rekordowe plony buraków cukrowych w tym roku. Wszystko będzie zależało od dalszego przebiegu pogody i opadów deszczu, ale już dziś można powiedzieć, że średni plon w kraju nie przekroczy 60 t/ha, a polaryzacja wyniesie około 17%. Na tej podstawie szacujemy, że produkcja cukru w kampanii 2015/16 może w Polsce nie przekroczyć 1,6 mln ton – informuje Związek.

oprac. Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Dag Terje Filip Endresen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here