Lakierujemy drewniane powierzchnie

Podłogi spełniaja bardzo ważną rolę w pomieszczeniach. Jak czytamy na www.dom.pl, "podłogi drewniane nadają wnętrzom niepowtarzalny charakter i mikroklimat. Aby podłoga była jednak trwała, drewno musi być specjalnie zabezpieczone. Zwykle stosuje się do tego oleje lub lakiery.

Jak lakierować drewniane powierzchnie, jaki wybrać produkt i na co zwrócić baczniejszą uwagę radzą eksperci z Polskich Marketów Budowlanych Majster:

Jaki wybrać lakier?

Lakier poliuretanowy jednoskładnikowy jest produktem gotowym do użycia. Tworzy na powierzchni twardą powłokę, charakteryzującą się wysoką odpornością na ścieranie, działanie wody i detergentów używanych w gospodarstwie domowym. Przeznaczony jest do dekoracyjno-ochronnego malowania drewna i materiałów drewnopochodnych użytkowanych wewnątrz pomieszczeń.

Lakier poliuretanowy dwuskładnikowy
uzyskiwany jest poprzez dodanie do lakieru utwardzacza w odpowiednich proporcjach. Jest bardzo odporny na ścieranie i zarysowania oraz na działanie środków czystości. Przeznaczony jest do dekoracyjno-ochronnego malowania parkietów i wykładzin podłogowych z różnych gatunków drewna.

Lakier podkładowy szczególnie wskazany do zastosowania w przypadku drewna sosnowego, dębowego i bukowego. Zabezpiecza przed ciemnieniem powodowanym przez nawierzchniowe lakiery poliuretanowe. Lakier można nanosić pędzlem, natryskiem pneumatycznym lub przez zanurzenie. Można go rozcieńczać w stosunku 1:1 rozcieńczalnikiem do wyrobów nitrocelulozowych. Lakier nakłada się jednokrotnie w takiej ilości, aby na powierzchni drewna nie pojawiła się powłoka lakierowa. Pokrytą lakierem powierzchnię zaleca się przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić.

Jak przygotować podłoże?

 • Powierzchnie przeznaczone do malowania powinny być suche, gładkie, przeszlifowanie i odpylone.
 • Surowe drewno musimy najpierw zagruntować jedną warstwą lakieru podkładowego, który zabezpieczy je przed ciemnieniem powodowanym przez nawierzchniowe lakiery poliuretanowe.
 • Po wyschnięciu lakieru podkładowego (około 8 godzin) powierzchnie należy dokładnie przeszlifować papierem ściernym i odpylić. Za pierwszym razem należy użyć średnioziarnistego papieru ściernego, który odsłoni surową powierzchnię drewna i wygładzi ją. Za drugim razem szlifujemy parkiet papierem drobnoziarnistym. Na końcu należy dokładnie wysprzątać i odkurzyć całe pomieszczenie łącznie ze ścianami i sufitem.
 • Stare mocno związane z podłożem powłoki lakierowe należy oczyścić z brudu i kurzu, dokładnie przeszlifować i odpylić. Najpierw usuwamy wszystkie gwoździe i inne elementy, które mogłyby podrzeć taśmy ścierne. Do czyszczenia możemy użyć wody z dodatkiem środka myjącego. W przypadku jeśli drewno zawiera taninę (po zmoczeniu przybiera fioletowawy odcień), nie powinniśmy myć podłogi i od razu przystąpić do szlifowania papierem drobnoziarnistym. Na końcu sprzątamy i odkurzamy całe pomieszczenie łącznie ze ścianami i sufitem.
 • Drewno zażywiczone (np. świerk, sosna) należy dokładnie przemyć rozcieńczalnikiem i wysuszyć. Powierzchnie w narożnych pomieszczeniach oraz trudnodostępnych miejscach (np. pod grzejnikami) szlifujemy szlifierką kątową.

Lakierowanie podłóg krok po kroku

 • Podczas nakładania lakieru otwórzmy szeroko okna, ręce chrońmy używać gumowymi rękawicami. Lakier jednoskładnikowy jest gotowy do użycia, w przypadku lakieru dwuskładnikowego przed zastosowaniem należy dokładnie wymieszać w takiej ilości jaka będzie jednorazowo zużyta.
 • Lakier nanosimy używając miękkiego płaskiego pędzla lub wałka odpornego na rozpuszczalniki (np. welur, szczegółowo określa to producent na opakowaniu).
 • Lakier nakładamy 2 lub 3-krotnie cienkimi warstwami zachowując minimalny kilkunastogodzinny odstęp czasu miedzy nakładaniem kolejnych warstw. Trzykrotne malowanie zaleca się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu np. w korytarzach.
 • Różne typy lakierów schną w różnym czasie (informacje podaje producent). Czas schnięcia powłoki lakierowej wydłuża zaniżona wilgotność i niska temperatura. Aby uzyskać więc optymalną wydajność oraz czas schnięcia, lakier najlepiej nakładać w temperaturze 12-25 C.
 • W celu uzyskania dobrej przyczepności oraz optymalnej gładkości i połysku powłoki, zaleca się wykonywać szlifowanie miedzywarstwowe drobnoziarnistym papierem ściernym, po czym każdorazowo dokładnie należy odpylić powierzchnię.
 • Barwienie parkietu należy wykonać na powierzchni surowego drewna przed pokryciem go lakierem. Przed zabarwieniem całej powierzchni możemy sprawdzić działanie barwnika nakładając go na jedna klepkę.
 • Należy odczekać minimum 24 godziny przed wniesieniem mebli i innych przedmiotów. Meble możemy przesuwać po podłodze dopiero po kilku dniach. Natomiast pełną twardość i wytrzymałość mechaniczną lakier osiąga po około 7 dniach od czasu nałożenia ostatniej warstwy.
 • Po otwarciu opakowania lakier należy jak najszybciej zużyć w całości lub przelać do mniejszego, suchego i czystego opakowania, tak aby lakier wypełniał całą jego pojemność.
 • Miedzy malowaniem ścian a lakierowaniem podłóg w tym samym pomieszczeniu, należy zachować 7-dniowy odstęp czasu.

Pamiętajmy, że drewno pozbawione ochrony lakieru i wystawione na działanie promieni UV zaczyna się odbarwiać. Dlatego też najlepiej odnowić warstwę lakieru, gdy tylko zauważymy jego wycieranie się i nie dopuścić do przetarcia lakieru, aż do warstwy surowego drewna." Wówczas drewno będzie wyglądało pięknie i świeżo.

Redakcja AgroNews
fot. sxc.hu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here