Latem ceny skupu brojlerów mogą być najwyższe od lat

W tym roku, w miesiącach letnich,  ceny żywca kurcząt rzeźnych mogą w skupie sięgnąć poziomów niewidzianych na polskim rynku od kilku lat – prognozuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Wszystko za sprawą blokowania przez Unię Europejską importu mięsa z Brazylii.

rolnictwo, środowisko, żywność, drób, eksport, kurczaki, ceny drobiu, KIPDiP, cena skupu kurcząt rzeźnych, brojlery, kurczaki

KIPDiP twierdzi, że już teraz widać w niektórych rejonach naszego kraju większy popyt na żywiec niż wynika to z możliwości hodowców.

– Oczywistą przyczyną wzrostu cen na rynku jest drastycznie ograniczony przywóz z Brazylii. W zeszłym roku z tego kraju Unia Europejska zaimportowała aż o 100 tys. ton mniej mięsa drobiowego niż w roku 2016. Obecnie, tylko po pierwszych dwóch miesiącach roku, Brazylijczycy byli zmuszeni zmniejszyć swoje dostawy o pond 41 tys. ton. Taka sytuacja powoduje, że miejsce mięsa z Ameryki Południowej zajmuje, między innymi, mięso z Polski – tłumaczy Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz.

Dyrektor KIPDiP twierdzi, że dalszy rozwój sytuacji na rynku będzie w znacznej mierze zależał od ewentualnego powodzenia prób zawarcia porozumienia między Unią Europejską a Brazylią.

Brazylia będzie walczyć? To wcale nie jest pewne

Przypomnijmy, że Brazylia zamierza wystąpić o arbitraż do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w sprawie pogwałcenia przepisów handlu międzynarodowego przez Unię Europejską. Chodzi o zablokowanie eksportu do Europy z zakładów należących do największej firmy przetwarzającej mięso drobiowe na świecie, brazylijskiego BRF. Brazylijczycy twierdzą, że blokada eksportu nie jest podyktowana względami sanitarnymi lecz jest wyrazem niezgodnej z przepisami WTO polityki protekcjonistycznej Unii Europejskiej.

Brazylijski eksport mięsa kurcząt rzeźnych do Europy ma około 7,3 procent udziału w eksporcie mięsa brojlerów z tego kraju ogółem.

Zdaniem Mariusza Szymyślika, dyrektora KIPDiP, brazylijska ofensywa przed WTO wcale nie jest jednak pewna.

Wielu analityków mówi, że Brazylia boi się, że ewentualna skarga do WTO może obnażyć jej słabości. W związku z tym pojawiły się spekulacje, że zamiast walczyć prawnie z UE Brazylijczycy będą chcieli się „dogadać”. Taki rozwój sytuacji jest oczywiście korzystny dla polskiego eksportu ponieważ urzędnicy europejscy prawdopodobnie nie będą się śpieszyć z zawieraniem porozumienia – twierdzi Szymyślik.

Jego zdaniem, jeśli taki scenariusz się sprawdzi to możliwe jest, że ceny skupu żywca kurcząt brojlerów będą w tym roku w miesiącach wakacyjnych najwyższe od dwóch, trzech lat. To sytuacja niezwykła ponieważ od dawna rynkiem skupu rządził w naszym kraju schemat, wedle którego w każdym miesiącu średnie ceny skupu były niższe niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej.

Redakcja AgroNews, fot. pixabay.com

Zostaw komentarz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Chciał kupić koparkę – stracił ponad 100 tysięcy złotych

52-letni mieszkaniec Ostrołęki zainteresował się internetowym ogłoszeniem dotyczącym sprzedaży koparki, która miała znajdować się we Francji. Jednak warunkiem zakupu było wpłacenie całej kwoty za...
13,428FaniLubię
7,105ObserwującyObserwuj
3,946ObserwującyObserwuj
8,520SubskrybującySubskrybuj
Verified by ExactMetrics