Mars: plony pszenicy i jęczmienia będą niższe niż przed rokiem

Unijny zespół monitorujący uprawy MARS podał prognozy plonowania zbóż w UE w 2016 roku.

 

\"\"

 

Średnie plony pszenicy miękkiej są przewidywane na 5,96 t/ha, tj. o 4,8 proc.mniej w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem, a średnie plonowanie jęczmienia ozimego na 5,82 t/ha, tj. o 4,9 proc. poniżej plonów z ubiegłego roku.

Jednak, jak zwracają uwagę analitycy FAMMU/FAPA, pomimo zapowiadanego spadku w obu tych przypadkach oznacza to plony wyższe od średniej z ostatnich pięciu lat.

– Dzięki łagodnej zimie uprawy zbóż ozimych są w większości w dobrej kondycji. Rozwój pszenicy ozimej we Francji jest o około 2 tygodnie szybszy niż przeciętnie o tej porze roku dzięki ciepłej aurze w pierwszym kwartale. MARS odnotował pewne straty mrozowe w północnej części Polski, spowodowane ujemnymi temperaturami występującymi w styczniu br. i brakiem adekwatnej pokrywy śniegu. Oczekiwane straty mrozowe w skali kraju są szacowane na około 10 proc.. Według prognoz, w przyszłym sezonie Unia zbierze więcej kukurydzy, przede wszystkim dzięki poprawie plonowania. Średnie plony tego gatunku są oceniane na 7,12 t/ha, tj. o 10,9 proc. więcej niż rok wcześniej – oceniają eksperci FAMMU/FAPA.


Jak donosi MARS, w wielu rejonach Unii nie rozpoczęto jeszcze siewów zbóż jarych.

Redakcja AgroNews, fot. flickr.com/Olearys

Źródło: FAMMU/FAPA 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here